Italské úřady zvažují zpřísnění trestů zejména pro ekoaktivisty, kteří při svých akcích často sprejují barvu na historické památky. Podle italského ministra kultury Gennara Sanjuliana by návrh zákona donutil »ty, kteří jsou zodpovědní za škody, zaplatit za jejich obnovu«.
»Už jsem o tom mluvil s ministrem spravedlnosti Carlem Nordiem, v podstatě se zabýváme zavedením správního trestu. Obnova památek stojí peníze, a to hodně peněz, protože potřebujete specializovaný personál a správné vybavení. Ti, kdo tyto akce provádějí, to musí zaplatit z vlastní kapsy,« uvedl v rozhovoru, který v neděli zveřejnil list Messajero, a dodal, že nelze vyloučit ani zpřísnění trestního zákona.
V sobotu provedli ekoaktivisté z hnutí Poslední generace (Ultima Generazione) v Itálii novou akci – vylili černou barvu do kašny Barcaccia na Španělském náměstí v centru Říma. Již dříve polili rostlinnou barvou různé fasády – naposledy historický Palazzo Vecchio ve Florencii, kde sídlí radnice.
»Jsou to jen vandalové. S ochranou životního prostředí nemají nic společného. Stručně vysvětlím: pojem životní prostředí zahrnuje nejen přírodu, ale také umělecká díla, která člověk vytvořil v průběhu staletí. Je ušlechtilé chtít chránit moře, řeky, hory a lesy, ale stejně důležité je chránit historické a umělecké dědictví národa,« zdůraznil Sanjuliano. Oznámil také, že od 3. dubna bude ministerstvo kultury vystupovat jako civilní žalobce v řízení proti pachatelům akcí v Římě, Florencii a dalších městech.
Římský starosta Roberto Gualtieri v komentáři k incidentu na náměstí Piazza della Spagna zdůraznil, že »jen díky včasnému zásahu místní policie a následně týmu specialistů bylo možné zabránit nevratným škodám«.
(TASS)