Irského premiéra Micheála Martina dnes ve funkci vystřídal dosavadní vicepremiér Leo Varadkar. Předem domluvená rošáda politiků vládních stran Fianna Fáil a Fine Gael vyplynula z dohody o vládě z roku 2020, připomíná agentura Reuters.
Složitá vyjednávání začala poté, co v předčasných parlamentních volbách v únoru 2020 těsně zvítězila středopravicová strana Fianna Fáil. Na nové vládě se nakonec po čtyřech měsících dohodla trojice stran – Fianna Fáil, Fine Gael a Strana zelených. Podle koaliční dohody se novým premiérem stal Martin, šéf vítězné Fianna Fáil, s tím, že na konci roku 2022 jej vystřídá Varadkar z liberálně-konzervativní Fine Gael.
Třiačtyřicetiletého potomka indického imigranta a vystudovaného lékaře dnes ve 160členné dolní komoře podpořilo 87 zákonodárců, 62 jich bylo proti.
Varadkar, který se otevřeně hlásí k homosexualitě, stál v čele pětimilionové země už mezi lety 2017 a 2020. Předtím byl ve vládě v několika ministerských funkcích.
Postu se ujímá v době, kdy stále není vyřešena otázka takzvaného severoirského protokolu, který po odchodu Británie z Evropské unie upravuje obchodní pravidla v tomto regionu s 1,9 milionu obyvatel. Díky němu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá kontrolám.
Na domácí politické scéně pak koaliční vláda podle BBC čelí úkolu přesvědčit skeptické voliče, že se jí daří zlepšovat situaci v oblastech bydlení, zdravotnictví a rostoucích nákladů na život. Očekává se, že Varadkar v kabinetu vymění několik ministrů. Dosavadní ministerský předseda Martin by se podle listu The Irish Times měl stát ministrem zahraničí.
Taoiseach těch, kteří vstávají brzy ráno
• Dosud nejmladším irským taoiseachem – premiérem a současné šéfem irské vládní strany Fine Gael se Varadkar stal v červnu 2017 ve svých 38 letech. Katolické Irsko získalo v tomto potomkovi indického imigranta také prvního předsedu vlády, jenž se hlásí k homosexualitě. Jeho zvolení poukázalo na měnící se společenské klima v zemi, kde homosexualita byla až do roku 1993 trestným činem. Irsko se ale zároveň v květnu 2015 stalo první zemí na světě, která v referendu schválila manželství homosexuálů. Jen pár měsíců poté se Varadkar veřejně přiznal ke své orientaci.
• Po francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi se Varadkar tehdy stal dalším třicátníkem v čele evropského státu. Ve vládě současně zastával i post ministra obrany.
• V předčasných parlamentních volbách v únoru 2020 těsně zvítězila středopravicová strana Fianna Fáil a začala složitá vyjednávání. Na nové vládě se čtyři měsíce po volbách dohodla trojice stran – Fianna Fáil, Fine Gael a Strana zelených. Podle koaliční dohody se novým premiérem stal šéf vítězné Fianna Fáil, Micheál Martin, s tím, že na konci roku 2022 jej vystřídá odcházející předseda vlády Leo Varadkar. Což se stane dnes. V dosavadní vládě byl Varadkar vicepremiérem a ministrem podnikání, obchodu a zaměstnanosti.
• Varadkarův otec Ashok, který je stejně jako jeho syn lékař, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru Miriam, potkal v 60. letech v anglickém Slough, kde pracoval jako lékař. Nakonec se s ní usadil v Dublinu, tady přišel na svět Leo 18. ledna 1979.
• Vychováván byl jako katolík, třebaže deníku The Irish Times před časem přiznal, že není »výrazně nábožensky založen«. Vystudoval medicínu na Trinity College v Dublinu. Po studiích nějaký čas vykonával lékařskou praxi.
• Do irské politiky vstoupil v roce 2004, kdy získal téměř 5000 hlasů v místních volbách. O tři roky později jej zvolili do parlamentu.
• Ve volbě stranického lídra Fine Gael v červnu 2017 Varadkar porazil ministra bytové výstavby Simona Coveneyho, podpořilo jej 60 procent hlasujících. »Když můj otec cestoval pět tisíc mil, aby si v Irsku vybudoval nový domov, pochybuji, že snil o tom, že jeho syn jednou vyroste v irského lídra,« prohlásil po svém zvolení.
• V roce 2011 se Varadkar stal ministrem pro dopravu, turismus a sport, od roku 2014 byl ministrem zdravotnictví a po menších ziscích strany Fine Gael ve volbách v roce 2016 vstoupil do její menšinové vlády od května toho roku jako ministr pro sociální ochranu.
• I když jeho středopravá politika je zřetelně konzervativní, Varadkar zároveň svými postoji ztělesňuje image nového, progresivního Irska. Jeho příznivci oceňují jeho přímočarost, kritici mu vyčítají, že je příliš pravicový. On sám sliboval být premiérem »těch, kteří vstávají brzy ráno«.
• Sociální sítě tento týden obletěly záběry, které Varadkara zachycují, jak v nočním gay klubu v centru Dublinu líbá neznámého muže. »Každý dělá chyby v úsudku. Nebyli byste člověkem, pokud byste nějakou neudělali,« uvedl Varadkar k těmto záběrům a blíže je nechtěl komentovat. Dosavadní premiér Martin označil video za porušení práva na soukromí svého kolegy.
• Jeho partner Matthew Barrett pracuje jako lékař.
(jb, čtk)