Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) hodlá do roku 2030 zahájit lety kosmické turistiky. ISRO již pracuje na turistickém modulu, řekl novinářům šéf indické kosmické agentury Šridhar Paniker Somnath.
»Probíhají práce na vlastním indickém modulu pro vesmírnou turistiku, který bude bezpečný a opakovaně použitelný,« citoval Somnatha ve čtvrtek deník Hindustan Times.
»Cena letenky se bude pravděpodobně pohybovat kolem 60 milionů rupií (asi 700 000 dolarů – pozn. TASS). Lidé, kteří se na tuto cestu vydají, se také budou moci nazývat astronauty,« dodal Somnath. Podle něj se jedná o konkurenceschopné ceny.
Mezi nejbližší plány ISRO patří první let indické pilotované kosmické lodi Gaganyaan. Na seznamu kandidátů pro něj jsou čtyři piloti indického letectva, kteří byli dříve vyškoleni v Gagarinově středisku pro přípravu kosmonautů a v Ústavu lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd.
»První start pilotované kosmické lodi je naplánován na rok 2024, přičemž datum startu závisí na výsledcích letošních květnových testů záchranného systému posádky, zkoušek prototypu kosmické lodi a jejího zkušebního startu v bezpilotním režimu s robotickým nákladem,« uvedl ve středu indický státní ministr pro vědu a technologie Jitendra Singh.
Uvedl, že veškeré konstrukční práce na systémech kosmické lodi byly dokončeny a nyní probíhá stavba orbitálního modulu. Probíhá také testování systémů nosné rakety.
Pilotovaný program Gaganyan
V srpnu 2018 indický premiér Naréndra Módí oficiálně oznámil, že jeho země vyšle svou první národní vesmírnou posádku na oběžnou dráhu do srpna 2022, kdy se země připravovala na oslavy 75 let osvobození od britské koloniální nadvlády. Podle původního plánu měli tři členové posádky strávit na oběžné dráze pět až sedm dní.
V listopadu 2022 však ISRO oznámila, že kvůli pandemii koronaviru, která v březnu 2020 zastavila většinu prací na projektu, byl odlet mise Gaganyan na oběžnou dráhu odložen.
(jb, TASS)