Požár, který v pondělí vypukl na Velikonočním ostrově, poškodil některé ze soch, známých jako moai. V archeologickém nalezišti s asi 1000 monolitických soch v podobě obřích hlav způsobily nevratné škody, uvedli správci areálu v prohlášení. Požár byl nejspíše založen záměrně a zachvátil plochu přes 100 hektarů. Ohnisko je u sopky Rano Raraku, která je součástí světového dědictví UNESCO.
»Škody způsobené požárem jsou nenapravitelné,« sdělil podle stanice BBC starosta ostrova Pedro Edmunds.
Velikonoční ostrov leží asi 3500 kilometrů od Chile a se zhruba 8000 obyvateli je jedním z nejizolovanějších obydlených míst na světě. Během pandemie covidu-19 byl pro návštěvníky uzavřen a znovu se otevřel teprve před třemi měsíci, napsala BBC. Archeologické naleziště bylo nyní opět uzavřeno a odborníci v něm zkoumají rozsah škod.
Kamenné sochy vytesali místní obyvatelé mezi lety 1250 až 1500. Představovat mají duchy předků a podle expertů mohly rovněž označovat místa se zdrojem pitné vody. Největší ze soch váží kolem 74 tun a měří na výšku deset metrů. Jejich obličeje směřují do vnitrozemí a rozmístěny byly tak, aby tvořily prsten kolem ostrova.
Záhadou je, jak dokázali obyvatelé ostrova manipulovat s díly, která váží mnoho set kilogramů i několik tun. Na tuto otázku se snažil v roce 1986 odpovědět při výpravě na ostrov československý badatel Pavel Pavel, jemuž se podařilo rozpohybovat čtyřmetrovou sochu vážící zhruba devět tun.
(jb, čtk)