Případný transfer švédských stíhacích letounů Gripen na Ukrajinu by musely schválit i třetí země, včetně USA, které dodaly díly pro tyto letouny, uvedl v televizním vystoupení Andrej Sibiga, zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.
Na otázku, zda by před případným převodem Gripenů na Ukrajinu mělo být vyžádáno povolení od USA, Sibiga odpověděl: »Zdá se mi, že je to nezbytné. I v letadlech, jako jsou Gripeny, jsou určité komponenty, které vyžadují souhlas ostatních spojenců. Je to vždy proces a my jsme vlastně uprostřed tohoto procesu.«
Sibiga dodal, že o případném převodu stíhaček na Ukrajinu jednají hlavy států. »Nyní jsme již ve fázi, kdy se prakticky zabýváme otázkami souvisejícími s letadly,« řekl.
Ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov v sobotu uvedl, že ukrajinští piloti zahájili výcvik v létání na stíhačkách F-16 a dva ukrajinští piloti již provedli zkušební lety na F-16 v USA. Reznikov uvedl, že výcvik ukrajinských pilotů pro létání na stíhačkách F-16 americké výroby potrvá nejméně šest měsíců. Ukrajinský prezident Volodimir Zelenský na společné tiskové konferenci se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem uvedl, že země jednají o možném převodu stíhaček Gripen do Kyjeva a ukrajinští piloti na nich již zahájili zkušební lety.
Kyjev již dlouho žádá západní spojence o převedení letounů F-16 na Ukrajinu. Náčelník štábu ukrajinského prezidenta Andrej Jermak uvedl, že země očekává, že tyto stíhačky obdrží do konce letošního roku. Dne 17. srpna agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že USA umožnily Dánsku a Nizozemsku převést na Ukrajinu některé stíhačky F-16. Zpráva uváděla, že tyto země pošlou letouny do Kyjeva poté, co bude dokončen výcvik ukrajinských pilotů. Dánská vláda později potvrdila, že takové povolení obdržela.
(cik, TASS)
Než se ukrajinští piloti dostanou do akce bude dávno po válce a to nemluvím o tom že těch stíhaček by muselo být řádově mnohem víc.