AKTUALIZUJEME
Bouře Ian zasáhla západní pobřeží amerického státu Florida silou hurikánu téměř pátého stupně o rychlosti 241 kilometrů v hodině. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 1,8 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.
Střed hurikánu dorazil k pevnině na úrovni města Fort Myers na jihozápadě Floridy a kolísavou rychlostí kolem 20 kilometrů v hodině bude pokračovat severovýchodním směrem. Miliony lidí musely opustit své domovy. »Je to skutečně obrovská bouře. Během uplynulé noci opravdu podstatně zesílila… čeká nás skutečně strašlivý den nebo dva,« řekl floridský guvernér Ron DeSantis.
Úřady nařídily evakuaci 2,5 milionu lidí. Zákon nicméně nikoho nenutí, aby svůj domov opustil, uvádí agentura AP. V pohotovosti je podle guvernéra 30 000 pracovníků elektrické infrastruktury i průzkumné a záchranné týmy a 7000 příslušníků národní gardy z Floridy i okolních států.
Americký prezident Joe Biden vyzval obyvatele, aby se řídily pokyny úřadů. »Tato bouře je nesmírně nebezpečná. Spolehněte se na úsudek úřadů a odborníků. Buďte připraveni,« řekl dnes Biden.
Vítr v nejvíce zasažených oblastech v nárazech zvedá hladinu moře o až pět metrů a společně se silným deštěm způsobuje záplavy. Meteorologové i lovci bouřek hovoří o nebývalé síle hurikánu.
»Naprosto šílené. Jsem rád, že jsme udělali jen jeden průlet,« komentoval své snímky z oka hurikánu Ian lovec bouří a pilot Nick Underwood, který v dalším příspěvku na svém Twitteru poukázal i na výjimečné množství blesků, kterými se bouře projevovala ještě než se střetla s pevninou.
Ian se nyní posouvá napříč Floridou severovýchodním směrem. Střed bouře podle meteorologické předpovědi ve večerních hodinách ve čtvrtek opustí břeh Floridy a posune se nad Atlantský oceán mezi státy Florida a Georgie, kde oslabí na úroveň tropické bouře.
Nad americkou pevninu se pravděpodobně vrátí na pomezí Georgie a Jižní Karolíny v noci s pátku na sobotu, uvádí americká Národní hydrometeorologická služba. Guvernéři Jižní i Severní Karolíny kvůli přípravám na možný příchod Ianu vyhlásili nouzový stav.
Ruší se tisíce letů, lodě míří do jiných přístavů
V důsledku hurikánu Ian bylo zrušeno více než 4000 letů mířících do Spojených států či ze země. Nejhůře postiženými letišti jsou Orlando s 386 zrušenými lety, Miami s 216 odvolanými lety a Tampa, kde zůstalo na zemi 178 letadel.
Pět výletních lodí s tisícovkami pasažérů údajně kvůli hurikánu Ian prodloužilo cestu nebo zamířilo do jiných přístavů. Tři nejvytíženější floridské přístavy – Port Tampa Bay, Port Canaveral a Jackson Port Authority – byly kvůli hurikánu uzavřeny.
Floridský guvernér Ron DeSantis na tiskové konferenci uvedl, že hurikán na jihozápadě Floridy nyní páchá značné škody. Varoval přitom, že lidé, kteří navzdory výzvě k evakuaci zůstanou ve svých domovech v rizikových oblastech, možná nebudou moci být převezeni do bezpečí, dokud hurikán region zcela neopustí.
Virginie se dnes připojila k americkým státům Georgia, Severní a Jižní Karolína, které kvůli hurikánu Ian vyhlásily nouzový stav. Rozhodnutí oznámil virginský guvernér Glenn Youngkin. Předpokládá se, že hurikán bude ovlivňovat části státu od pátku.
Hurikán Ian předtím na Kubě připravil o život dva lidi a přerušil dodávky elektrické energie pro celý ostrov.
(jb, čtk)
Tak to je jasný, Rusaci se nasrali a za odbouchnuti nordstreamu poručili větru a dešti!