Vaše Excelence, pane premiére, děkuji Vám za exkluzivní rozhovor pro pořad Rozhovory na vysoké úrovni. Jste zde v Pekingu, abyste se zúčastnili třetího Summitu o mezinárodní spolupráci v rámci Pásma a stezky. Zúčastnili jste se slavnostního zahájení summitu spolu s vůdci a vysokými představiteli z více než 150 zemí a více než 40 mezinárodních organizací. Vyslechli jste si projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Mohli byste se nejdříve, prosím, podělit o své pocity z projevu prezidenta Si Ťin-pchinga a z účasti na tomto summitu, ptá se moderátorka Cou Jün.
Kambodžský premiér Hun Manet: Kambodže se summitu zúčastnila potřetí, což odráží kambodžskou podporu spolupráce iniciativy Pásma a cesty a samotného fóra. To je poprvé, co se osobně účastním summitu o mezinárodní spolupráci Pásma a cesty. Nejprve bych rád poblahopřál prezidentu Si Ťin-pchingovi a čínské vládě k úspěšnému uspořádání summitu. Účastníci se sešli z celého světa, zejména z rozvojových zemí. Propojili jsme rozvojovou strategii Kambodže s iniciativou Pásma a cesty a hodně jsme z toho těžili.
Čína je první zemí, kterou jste po nástupu do premiérské funkce navštívil, což dokazuje důležitost, kterou obě strany k tomuto skálopevnému přátelství přikládají. Tradiční přátelství mezi oběma zeměmi má dlouhou historii. Jak jako nový premiér Kambodže posunete již tak velmi blízké vztahy mezi oběma zeměmi na novou úroveň?
K popisu směřování našich vztahů nebo politické komunikace s Čínou můžeme použít dvě slova, a to »kontinuita« a »konzistence«. Na letošní rok připadá 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a je to také rok kambodžsko-čínského přátelství. Letos jsem také nastoupil do funkce předsedy vlády Kambodže. Pro novou kambodžskou vládu je naším cílem pokračovat v upevňování pětašedesátiletých přátelských vztahů mezi oběma stranami a snažit se o rozšíření a posílení spolupráce, zejména o další posílení kambodžsko-čínské struktury spolupráce »šestistranného diamantu«, která byla založena na začátku letošního roku čínským prezidentem Si Ťin-pchingem společně s bývalým premiérem Hun Senem. Nová kambodžská vláda dodržuje princip jedné Číny. Podporujeme globální rozvojovou iniciativu, globální bezpečnostní iniciativu a globální civilizační iniciativu navrženou prezidentem Si Ťin-pchingem. Podporujeme také mezinárodní spolupráci v rámci iniciativy Pásma a cesty. Tyto iniciativy poskytují platformu pro ochranu světové harmonie a prosperity.
Právě jste zmínil řadu iniciativ navržených prezidentem Si Ťin-pchingem. Můžete přiblížit význam těchto iniciativ při řešení globálních výzev tváří v tvář bezprecedentní světové situaci?
Ano, Kambodža byla jednou z prvních zemí, které tyto iniciativy podpořily. Jak jsem řekl, tyto iniciativy pomáhají dosáhnout světové harmonie a prosperity. Například globální rozvojová iniciativa klade důraz na inkluzivní rozvojové cíle a zaměřuje se na snižování chudoby a zlepšování životních podmínek lidí, zejména v rozvojových zemích. Globální rozvojová iniciativa se také zaměřuje na ekologický rozvoj, který je důležitý v boji proti problémům spojených se změnou klimatu, kterým nyní čelíme. Globální bezpečnostní iniciativa klade důraz na využití diplomacie a multilateralismu při řešení regionálních či mezinárodních problémů, jako je řešení konfliktů, včetně těch tradičních i netradičních. Globální civilizační inciativa klade důraz na respektování vzájemných názorů a civilizací různých zemí, podporuje také vzájemný respekt a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhé země na základě vzájemného respektování svých civilizací a odlišných úhlů pohledu. Nedávná mezinárodní situace přiměla lidi, aby si uvědomili, že téměř všechny země jsou nevyhnutelně zasaženy globálními událostmi, jako jsou epidemie a války. To odráží důležitost budování společenství se sdílenou budoucností lidstva. Musíme spolupracovat, abychom přistupovali ještě zodpovědněji k budoucnosti světa, místo pouhého zvažování budoucnosti určité země, musíme myslet globálně.
(pr)