Rekordní počet migrantů ze zemí Latinské Ameriky se ve čtvrtek pokusil překročit hranice USA kvůli ukončení výjimečného režimu zavedeného během pandemie koronaviru, informoval deník Washington Post. Podle listu počet nelegálních překročení hranic tento týden přesáhl 10 000 denně, což je nejvíce v historii monitorování.
Podle listu takový příliv migrantů souvisí s ukončením nouzového režimu, který zavedla předchozí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti se mylně domnívají, že nyní budou moci bez překážek překročit hranici.
»Jsou mylně informováni. Domnívají se, že až režim skončí, dveře do USA se otevřou a oni budou moci překročit hranici. Ale zdaleka tomu tak není,« řekl Severino Martinez Santiago, ředitel organizace na pomoc migrantům Pan de Vida. »Nikdo nám nepomohl. Neviděl jsem tu žádné mezinárodní organizace. Jsou tu nemocné děti. Kdo by měl těmto dětem a jejich matkám pomoci,« citoval deník jednoho z migrantů, který se vyjádřil k podmínkám na hranicích.
Předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA Michael McCaul (republikán z Texasu) rozhovoru pro televizní kanál Newsmax uvedl, kvůli zhoršující se situaci s nelegální migrací může překročit jižní hranici USA mnoho osob ze seznamu podezřelých z terorismu. »Víme, že jižní hranici překračují stovky lidí, kteří byli na seznamu osob podezřelých z terorismu. To je znepokojivé,« řekl McCaul a dodal, že situace se vyhrotila na pozadí konce výjimečného stavu zavedeného během pandemie koronaviru. »Doufám, že imigrační úředníci budou používat biometrické údaje, protože není možné zjistit, kdo migranti jsou, pokud nezískáte biometrické údaje, protože často mění jména a doklady,« dodal kongresman.
Americký prezident Joe Biden 11. dubna schválil zrušení výjimečného režimu, který byl na zemi uvalen v březnu 2020. Tento režim umožnil administrativě nasadit další prostředky na boj proti šíření koronaviru, a to i bez souhlasu Kongresu. Pravidlo mimořádné zdravotní situace bylo několikrát prodlouženo, naposledy do 11. dubna letošního roku.
Podle nového pravidla nebudou mít migranti přicházející do USA přes jižní hranici nárok na ochranu, pokud neprokáží, že předtím požádali o status uprchlíka v jiné zemi, například v Mexiku. Těm, kteří neprokáží nárok na azyl, hrozí okamžitá deportace z USA do Mexika nebo do jejich domovské země a také pětiletý zákaz vstupu do Spojených států.
(cik, TASS)