Haitská metropole zažívá velkou vlnu násilí a únosů

V haitské metropoli, která už několik týdnů zažívá intenzivní vlnu násilí, unesl jeden z místních gangů další skupinu humanitárních pracovníků. Tentokrát osm Turků, informovala v noci na dnešek agentura AP. Vlna střetů místních gangů si od dubna v Port-au-Prince podle OSN vyžádala nejméně 75 obětí, desítky zraněných a tisíce lidí vyhnala z domovů.

Kvůli poslední vlně násilí v haitském hlavním městě byly zavřeny desítky obchodů, zdravotnických zařízení či škol. Právě ve školách řada lidí hledala útočiště. Kvůli zesíleným střetům vyzvali minulý týden dva američtí senátoři Marco Rubio a Raphael Warnock vládu prezidenta Joea Bidena v dopise adresovaném ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi, aby pomohla zajistit bezpečnost na Haiti například pomocí haitské policii.

Poslední únos se odehrál v neděli večer na předměstí haitské metropole Croix des Bouquets. Skupinu unesli ozbrojenci z autobusu, který přijel z Dominikánské republiky. »Zřejmě byli uneseni kvůli výkupnému,« citovala AP tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. V téže čtvrti byl koncem dubna unesen diplomat z Dominikánské republiky, jehož únosci krátce poté propustili. Čtvrť kontroluje mocný gang zvaný 400 Mawozo, který loni na podzim unesl skupinu amerických misionářů. Minulý týden byl jeden z lídrů tohoto gangu, Germine Joly, vydán do Spojených států, kde čelí obvinění z únosu a pašování zbraní.

Do vraždy prezidenta zapletený senátor

Násilí gangů sužuje tuto nejchudší americkou zemi už řadu let, loni zesílilo v souvislosti s vraždou prezidenta Jovenela Moïseho. Toho zabilo v jeho domě komando kolumbijských žoldnéřů, které si zřejmě najala skupina Haiťanů z řad prezidentových kritiků. V pondělí stanul před soudem v Miami bývalý haitský senátor John Joel Joseph, který byl v lednu zatčen na Jamajce a minulý týden vydán do USA. Americká prokuratura ho viní z účasti na spiknutí s cílem únosu či vraždy. Žoldnéři totiž měli Moïseho původně unést, nakonec byl ale plán změněn na jeho zabití.

Joseph je už třetím podezřelým, jehož kvůli vraždě haitského prezidenta americká prokuratura obvinila. V USA stanuli před soudem také haitský podnikatel Rodolphe Jaar, který se přiznal, že atentátníkům dodal zbraně, a bývalý kolumbijský voják Mario Palacios, jeden z žoldnéřů, kteří prezidenta v jeho domě zastřelili a jeho manželku zranili.

Na Haiti vraždu Moïseho rovněž vyšetřují, ale procedura stagnuje, mimo jiné proto, že několik soudců, podle agentury Reuters čtyři, se případu vzdalo kvůli výhrůžkám smrtí.

Jedenáctimilionové Haiti se potýkalo s politickou nestabilitou už před vraždou Moïseho. Ten vládl skoro dva roky pomocí dekretů kvůli nefunkčnímu parlamentu. Parlamentní ani prezidentské volby byly už několikrát odloženy právě kvůli nestabilitě a chaosu v této zemi, která se potýká s humanitárními krizemi i kvůli zemětřesením či hurikánům. 

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy