Globální spolupráce v oblasti energetické transformace a boje proti změně klimatu je nutná, zaznělo na Letním Davosu

Účastníci 15. výročního setkání tzv. Nových šampionů, známého také jako Letní Davos, vyzvali k větší mezinárodní spolupráci při řešení problémů spojených s energetickou transformací a změnou klimatu.

Zvláštní vyslanec Číny pro změnu klimatu Liou Čen-min zdůraznil potřebu posílit spolupráci a vyhnout se protekcionistickým opatřením, aby se usnadnila energetická transformace a boj proti změně klimatu.

V tomto úsilí je zapotřebí globální a regionální spolupráce, uvedl Liu v panelové diskusi na třídenní akci, která se konala v severovýchodním čínském městě Ta-lien.

Liou uznal, že asijské země, které mají lví podíl na celosvětové spotřebě uhlí, čelí při přechodu na čistší zdroje energie značným výzvám.

Vyvrátil obvinění Západu z nadbytečných kapacit v čínském odvětví čisté energie a naopak zdůraznil silnou globální poptávku po produktech obnovitelné energie.

»Musíme nadále povzbuzovat a podporovat naše podniky, aby budovaly kapacity a vyráběly více produktů,« řekl Liou. Dodal, že čínský výrobní sektor přispěl ke snížení celosvětových cen solárních a větrných produktů.

Aby Čína splnila své dvojí uhlíkové závazky a pomohla v boji proti klimatické krizi, intenzivně rozvíjí a buduje svůj nový energetický sektor. Již několik let je největším světovým trhem pro vozidla na nové energie.

Čína je také významným dodavatelem zařízení pro větrnou a solární energii a baterií. Snížila náklady na obnovitelné zdroje energie a pomohla některým dalším zemím získat čistou, spolehlivou a cenově dostupnější energii tím, že dodává 50 % světových zařízení pro větrnou energii a 80 % světových fotovoltaických zařízení.

S Liouovými názory se ztotožnil i Kim Sang-hyup, spolupředseda prezidentské komise pro uhlíkovou neutralitu a zelený růst z Korejské republiky.

Kim zdůraznil potenciál spolupráce mezi Čínou, Japonskem a Korejskou republikou při rozvoji zeleného průmyslového ekosystému.

Je zapotřebí více dialogů o spolupráci, neboť spolupráce by se měla rozšířit do dalších částí světa, včetně zemí ASEAN a Afriky, uvedl Kim.

K výzvě ke spolupráci se připojili delegáti předních čínských energetických a bateriových společností.

Wen Šu-kang, předseda China Huaneng Group, významné čínské energetické společnosti, vyzval k větší globální spolupráci s cílem odstranit protekcionistické překážky a zmírnit geopolitické vlivy, aby technologie mohly lépe fungovat pro blaho lidstva a ochranu Země.

»Boj proti změně klimatu a podpora energetické transformace je společnou odpovědností celého lidstva,« řekl Wen.

Čína se zavázala k dosažení uhlíkového maxima do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060, je tedy pevně odhodlána k nízkouhlíkovému a čistému energetickému rozvoji, a proto země v tomto ohledu dosáhla velkých úspěchů, uvedl Wen.

Wen zdůraznil, že čínské technologie čisté energie mohou být přínosem pro rozvojové země, neboť na trhu existuje obrovská poptávka po nízkouhlíkových řešeních z Číny, která jsou cenově dostupná.

Robin Ceng, zakladatel a předseda společnosti CATL, která je gigantem v oblasti baterií, navrhl »model sdílení« neboli model win-win, který by umožnil rozdělení výrobních kapacit ze zemí se zdroji do Číny a do zemí s trhem.

Ceng uvedl, že společnost CATL je ochotna poskytovat licence na technologie výrobcům baterií v jiných zemích a pomáhat budovat tamní průmysl. »Klimatické změny a udržitelnost jsou tak důležité pro všechny,« řekl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy