Země globální většiny se odvrátily od neoliberálního modelu, který je pro ně škodlivý, a pracují na vlastních finančních mechanismech ve výhodné spolupráci s členskými státy BRICS, řekla Helga Zepp LaRouche, zakladatelka Schillerova institutu.
»Právě teď zažíváme konec období 600 let trvajícího kolonialismu. Globální většina, která představuje více než 80 % světové populace a 70 % světového HDP, směřuje k vybudování nového ekonomického systému založeného na oboustranně výhodné spolupráci a pěti principech mírové spolupráce,« uvedla. Mezi tyto zásady patří vzájemné respektování svrchovanosti a územní celistvosti, vzájemné neútočení, nevměšování se do vnitřních záležitostí druhé strany, rovnost a vzájemný prospěch a mírové soužití.
Země globální většiny »pracují na vlastních finančních mechanismech, které jim umožňují přístup k úvěrům na rozvoj, aby mohly budovat vlastní průmyslové ekonomiky«, uvedla expertka. »Pokud by země Evropy a dokonce i USA byly rozumné, otevřely by se spolupráci s těmito zeměmi jako rostoucími budoucími trhy a všechny problémy by se daly snadno vyřešit,« poznamenala. Zatím »proatlantické elity vůbec nejsou ochotny přijmout skutečnost, že rozvrat světového řádu je zpětným rázem jejich vlastní politiky«, zdůraznila.
»Důvodem, proč se země globálního Jihu odvrátily od neoliberálního modelu, je to, že je pro ně škodlivý a že mají nyní mnohem výhodnější možnost spolupracovat s Čínou a zeměmi BRICS ve snaze překonat zaostalost a stát se v blízké budoucnosti zeměmi se středními příjmy,« uvedla expertka. »Tyto instituce démonizují Rusko a stále více také Čínu. V současné době jsou v plném klamu o světě a namluvily si, že věří svému vlastnímu vyprávění,« uzavřela.
Podíl zemí G7 na světové ekonomice činil v roce 1992 47 %, zatímco v roce 2022 klesl na něco málo přes 30 %. Přitom podíl zemí BRICS na světové ekonomice činil v roce 1992 pouze 16 %, ale nyní je větší než podíl zemí G7.
(cik, TASS)