FT: K dalším převratům by mohlo dojít v Kamerunu, Guineji a Konžské republice

Příští státní převraty se s největší pravděpodobností uskuteční v Kamerunu, Rovníkové Guineji a Konžské republice, a to kvůli nespokojenosti občanů a vládnoucích elit s nedostatky politických systémů těchto afrických zemí. Uvedl to list Financial Times (FT) s odvoláním na odborníky.

Analytici upozorňují na rostoucí protifrancouzské nálady v některých afrických zemích a na nespokojenost občanů a armády s činností představitelů těchto států. Podle Françoise Conradiho, výzkumného pracovníka jihoafrického think tanku Oxford Economics Africa, je devadesátiletý kamerunský prezident Paul Biya v zemi »vnímán jako zkorumpovaný«. »Jedná se o nepopulárního prezidenta, který je u moci již desítky let. Je také velmi starý, jeho okolí s ním omezuje komunikaci a řídí stát místo něj,« uvedl expert. Podle něj Biya plánuje předat moc svému synovi Frankovi, což by byl velmi nepopulární krok.

Dalšími na seznamu nejzranitelnějších vůdců zemí jsou podle odborníků prezident Denis Sassou Nguesso z Konžské republiky, prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo z Rovníkové Guineje a vůdce Toga Faure Gnassingbe, kteří se před desítkami let dostali k moci buď státním převratem, nebo výměnou svých příbuzných v čele státu. Ohrožen je také čadský prezident Mahamat Idriss Déby Itno, protože podle analytiků postrádá charisma. Podle uniklých dokumentů amerických zpravodajských služeb proti čadskému vůdci spřádá plány povstalecká skupina napojená na Středoafrickou republiku, uvedly noviny.

Západoafrické státy Senegal a Pobřeží slonoviny jsou považovány za méně zranitelné, ale nespokojenost s francouzským vlivem v těchto zemích by podle analytiků mohla být pro povstalce motivačním faktorem. Mnoho vlád, které padly v důsledku převratů, bylo kdysi francouzskými koloniemi, zatímco vůdci převratů v Mali, Burkině Faso a Nigeru se dostali k moci na rostoucí vlně protifrancouzských nálad, uvedla publikace.

Podle Afolabiho Adekaiyaoji, výzkumného pracovníka Centra pro demokracii a rozvoj, je zřejmé, že »vojenské a politické elity vidí alternativy« k současným režimům. Paul Melly, expert britského think tanku Chatham House, se zase domnívá, že nejzranitelnější představitelé budou nyní přemýšlet o tom, jak nejlépe rozdělit státní prostředky mezi elity, aby se nebouřily.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy