»Fraškovitá« cesta Pelosiové na Tchaj-wan posiluje konsensus o jedné Číně

Návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v čínské oblasti Tchaj-wanu se změnila ve »frašku«, která nejenže nevyšla, ale upevnila konsensus o jedné Číně mezi mezinárodním společenstvím, uvedl na tiskové konferenci v kambodžském Phnompenhu čínský státní rada a ministr zahraničí Wang I.

V reakci na to, co Spojené státy označují za precedens, když před 25 lety podobnou návštěvu na Tchaj-wanu uskutečnil předchozí předseda parlamentu Newt Gingrich, Wang uvedl: »To byla vážná chyba a minulé chyby nelze používat jako záminku k tomu, abychom je dnes opakovali.« Dodal, že kvůli šikaně ze strany USA se ozvalo více než 100 zemí, které znovu potvrdily svůj závazek dodržovat zásadu jedné Číny a vyjádřily podporu legitimnímu postoji Číny.

»Je naprostou fámou a pomluvou, to, co USA tvrdí, tedy že Čína změnila status quo v Tchajwanském průlivu,« upozornil a doplnil, že je to Amerika a separatistické síly na Tchaj-wanu, kdo musí být pohnán k odpovědnosti za porušení status quo. »Čínská lidová republika je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu. To je skutečný status quo tchajwanské otázky,« řekl ministr zahraničí.

Wang I také vyzval americké představitele, aby se dobře podívali na tři společná komuniké, která jsou pilířem diplomatických vztahů mezi Čínou a USA, neboť tyto dokumenty jim pomohou zjistit, jaký je skutečný status quo a kdo přesně jej změnil. Totéž platí pro tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu, která neustále usiluje o »nezávislost Tchaj-wanu« a v různých obdobích vyrábí »dvě Číny nebo jednu Čínu a jeden Tchaj-wan«, uzavřel Wang.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy