Francouzští zemědělci si stěžují na destabilizaci trhu s drůbežím masem kvůli dovozu z Ukrajiny

Výrazně zvýšený dovoz kuřecího masa z Ukrajiny do zemí EU po začátku konfliktu spolu se zrušením cel pro tuto zemi vytváří pro evropské zemědělce nemožné konkurenční podmínky a destabilizuje trh. Michel Schaeffer, šéf mezioborového sdružení pro produkci brojlerové drůbeže (Anvol), to řekl deníku Le Figaro.

»Dovoz drůbeže z Ukrajiny do EU se zdvojnásobil nebo ztrojnásobil. Všichni jsou ve stejné situaci, kdy prudký nárůst ukrajinského dovozu destabilizuje trh,« řekl.

Šéf Anvol vysvětlil, že před konfliktem se do EU dováželo 10 000 tun masa, zatímco po zrušení cel toto číslo přesáhlo 20 000 tun. V důsledku toho byl trh přesycen, a zatímco dříve mohli zemědělci ve Francii prodávat kuřecí maso v průměru za 4,80 EUR za kilogram, maso vyrobené na Ukrajině stojí 2,40 EUR za kilogram. »Povolení dalšího dovozu masa z kuřat, která nebyla chována ve stejných podmínkách jako ta naše, vytvoří mezeru v konkurenci. Dnes čelíme přímým důsledkům ukrajinského dovozu do Francie,« varoval Schaeffer.

Spolupracovník publikace poznamenal, že v Evropě jsou drůbežářské farmy obvykle rodinným podnikem a mají obvykle 40-50 tisíc kuřat, zatímco jeden z ukrajinských podniků, s nímž musí soutěžit, Myronivskyi Hliboproduct (MHP), má až 1,8 milionu kuřat. Podle něj zrušení cel a další podpůrná opatření neprospívají ukrajinským zemědělcům a agrárníkům, ale pouze staví do výhodné pozice ukrajinské oligarchy a velké zemědělské podniky.

»Existuje velký ukrajinský podnik – oligarcha, který stojí v čele jatek, výroby krmiv a drůbežáren. A u nás máme většinou rodinné podniky. Prostě nejsme na stejné úrovni. Těžko říct o kvalitě výrobků, ale jsem si jistý, že mají úplně jiné podmínky výroby: od hygienických norem až po ochranu životního prostředí a péči o zvířata,« vysvětlil.

Francouzští a další evropští zemědělci již od loňského roku upozorňují evropské orgány na silný rozdíl v konkurenci s ukrajinskými potravinami, které za výrazně nižší cenu zaplavují trh EU s ohledem na preference poskytované Ukrajině. Navíc, jak upozorňuje Schaeffer, některé zboží může během tranzitu přes evropské přístavy změnit svůj oficiální původ podle dokladů a na francouzský trh přichází z Belgie a Nizozemska. V této souvislosti vyzval orgány EU, aby zpřísnily požadavky na ukrajinské výrobce a důkladně prověřily, kdo podporu skutečně potřebuje, a vyslovil se pro větší transparentnost původu zboží, aby se zabránilo nekalé konkurenci.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy