Soud ve francouzské obci Creteil zamítl žádost o udělení politického azylu zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní dokument.
Agentura z dokumentu citovala, že »skutečnost, že je (Assange) držen ve vazbě«, by neměla být považována za důvod pro výjimku z pravidla, které stanoví, že »žadatel se musí nacházet na území země nebo Evropské unie«, aby mohl požádat o politický azyl ve Francii.
Žádost podali členové sdružení Robin des Lois, kteří chtěli u soudu napadnout několik předpisů týkajících se pravidel vstupu, pobytu a politického azylu pro cizince. Podle organizace jsou některá ustanovení francouzských zákonů v rozporu s preambulí ústavy země a také s několika mezinárodními úmluvami.
Právní zástupci francouzské vlády nebyli soudu přítomni. Sdružení nemá v plánu se proti rozsudku odvolat, ale veřejně vyzývá francouzského ministra spravedlnosti Erica Dupond-Morettiho – který je Assangeovým bývalým právníkem – aby »konečně vzal věc do svých rukou«.
Assange byl vzat do vazby poté, co v dubnu 2019 opustil prostory ekvádorského velvyslanectví v Londýně, a od té doby je držen v londýnské věznici s maximální ostrahou Belmarsh. Washington usiluje o jeho vydání již více než čtyři roky, ale Assangeovu obhájci se zatím daří jeho kroky u soudu úspěšně odrážet.
Spojené státy obvinily 52letého Assange, australského občana, z trestných činů souvisejících s největším případem vyzrazení utajovaných informací v americké historii. Na základě těchto obvinění mu hrozí celkem 175 let vězení. Přední západní média, včetně The New York Times, The Guardian, The Times, Le Monde a El Pais, loni vyzvala vládu Spojených států, aby obvinění stáhla.
(TASS)