Francouzský esejista: Pekingská bezvízová politika umožňuje více lidem ze Západu poznat skutečnou Čínu

»Díky bezvízové politice cestuje do Číny stále více lidí ze Západu a stávají se tak svědky Číny, která se radikálně liší od toho, co popisují západní média,« uvedl francouzský esejista Laurent Michelon.

»Když se vracejí domů, stávají se fakticky velvyslanci Číny,« řekl Michelon, který žije v Číně již více než 20 let.

Vzhledem k tomu, že Čína v současné době uplatňuje bezvízovou politiku 72/144 hodin pro osoby z 54 zemí, počet bezvízových vstupů cizinců do Číny od ledna do června přesáhl 8,54 milionu, jak uvádí Národní imigrační úřad.

Celosvětové sociální sítě zaznamenaly široce rozšířený obraz pohostinné a moderní Číny založený na pozorování cestovatelů přímo na vlastní oči, což rozbilo zkreslující filtry západních médií o Číně, uvedl Michelon.

»V minulosti bylo složité získat vízum pro cestu do Číny, ale nyní je zapotřebí pouze zakoupit letenku a rezervovat hotel,« řekl.

Michelon vyzdvihl také snadnost dalších aspektů, jako jsou elektronické platby, rezervace cest a ubytování.

Zahraniční turisté si prohlížejí s průvodcem park Tchien-tchan (Chrám nebes) v Pekingu, hlavním městě Číny, 9. července 2024. FOTO – Xinhua/Ju Huanzong

Díky tomu všemu mnoho zahraničních turistů sdílí své zážitky na sociálních sítích, což zvyšuje popularitu Číny pro cestovní ruch a obchod, uvedl.

Michelon právě vydal čínské vydání své knihy Pochopení vztahů mezi Čínou a Západem, v níž předkládá svou analýzu, jejímž cílem je přiblížit se realitě čínské společnosti více než zkreslená verze, kterou prezentují mainstreamová západní média.

»Doufám, že čínská verze mé knihy na oplátku umožní více Číňanům pochopit, jak funguje západní systém,« řekl.

Obával se, že pro západní čtenáře může být obtížné jeho knihu rozpoznat, protože popisuje Čínu radikálně odlišnou od té, kterou čtenáři znají ze západních médií. K jeho překvapení mu však mnoho francouzských a frankofonních čtenářů odpovědělo: »Konečně se objevil někdo, kdo zná Čínu a mluví o ní objektivněji.«

Jednou z představ západních médií o Číně je »kolaps« čínské ekonomiky. V první polovině roku 2024 však čínský HDP vzrostl přibližně o 5 %, což je ve srovnání se zbytkem světa stále vysoké číslo, které vyvrací tezi o »kolapsu«, uvedl Michelon.

»Jednoduše neexistují jiné trhy, jejichž růst by zahraničním investorům umožňoval generovat takovou návratnost investic,« dodal.

V západních médiích se objevují dvě protichůdná vyprávění o Číně: »kolaps« a »čínská systémová hrozba«, která je s první tezí neslučitelná, poznamenal.

Michelon zmínil nedávné hlasování Evropské unie o clech uvalených na čínská elektrická vozidla, při němž se 15 zemí zdrželo hlasování nebo hlasovalo proti návrhu.

»Zdržení se hlasování je způsob, jak dát najevo svůj nesouhlas. Znamená to, že mnoho zemí nechce poškodit hospodářské a obchodní vztahy s Čínou,« uvedl a dodal, že diskriminační a protekcionistické uvalení cel není v ekonomickém zájmu evropské strany.

V současné době se mnoho evropských elektromobilů vyrábí v Číně, takže tento návrh je nepochopitelný, dodal. »Z obchodního hlediska by takové rozhodnutí nemělo být přijato, neboť poškozuje jak evropskou, tak čínskou stranu.«

Letos si připomínáme 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií. Michelon vyjádřil své potěšení nad současnou vysokou úrovní bilaterálních vztahů a dychtivost po jejich dalším prohlubování.

»Ve Francii, ať už se jedná o vládu, podniky nebo běžné občany, si mnozí váží přátelství mezi Francií a Čínou,« řekl.

Na základě hlubokých vazeb v kultuře, hospodářství a dalších oblastech by obě země měly v budoucnu posílit spolupráci při podpoře budování multipolárního světa, uvedl esejista.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy