Francouzské město Bordeaux se po násilných demonstracích proti důchodové reformě, které přerostly ve výtržnosti a žhářství na radnici, připravuje na již desátou demonstraci, informovala agentura TASS.
Pracovníci kaváren, obchodů a bankovních poboček na trase kolony demonstrantů přijímají bezpečnostní opatření a zakrývají skleněné výlohy překližkou, informoval zpravodaj agentury TASS.
»Snažíme se všemi možnými prostředky snížit škody, i když se jim pravděpodobně nepodaří zcela zabránit. Často se stává, že násilní demonstranti stejně strhnou ochranu a rozbijí sklo,« řekla Rezhin, který vlastní květinářství poblíž náměstí Gambetta, kudy bude protestní pochod procházet. Chuligáni, kteří minulý týden zapálili dveře radnice, »byli naprostým šokem, protože v Bordeaux vždy panovala relativně klidná atmosféra i během protestů«, dodala.
Laurent, zaměstnanec malého obchodu s uměleckými předměty na Rue Clémenceau v centru města, uvedl, že výloha jeho obchodu byla rozbita již při jedné z minulých demonstrací. Řekl, že se pokusí »výlohu bránit, ale stejně to nepomůže«.
Někteří obchodníci protestující podporují a dokonce z protestů profitují. Vedoucí baru na Albertově ulici, který si nepřál uvést své jméno, řekl, že se pogromů nebojí. »Díky demonstracím mám více hostů. Ano, jednou nám ukradli stoly a židle na verandě, ale později jsme je našli na konci ulice,« řekl.
Brána radnice, kterou podpálili demonstranti, se stala jakýmsi orientačním bodem. Kolemjdoucí se před nimi zastavují téměř neustále a mnozí vyjadřují zjevnou lítost nad incidentem. Výzva starosty Pierra Jurmice, vyvěšená poblíž, hovoří o »znepokojení, které incident vyvolal v Bordeaux i mimo něj«.
»Jedná se o historickou bránu, starou více než 300 let. Nelze ji obnovit. Ještě se nějak drží, ale nejprve bude nahrazeny provizorní konstrukcí, poté bude zhotovena replika. Ale to se v nejbližší době nestane,« řekl agentuře TASS policista, který má službu u vchodu do radnice. Vysvětlil, že bezpečnost městské správy a dalších objektů bude během úterních demonstrací výrazně posílena. »Nemůžeme specifikovat, jaká konkrétní opatření budou přijata, ale určitě bude více policistů,« zdůraznil policista.
Mnozí obyvatelé Bordeaux zároveň váhají, zda na demonstrace jít, protože se obávají násilné reakce strážců zákona. »Dříve jsem chodil protestovat, ale v poslední době se policejní metody zpřísnily. Teď už se tam neodvažuji jít,« řekl Guillaume, číšník v kavárně v ulici Barrot.
Podle policie vyšlo 23. března do ulic Bordeaux protestovat více než 18 000 lidí. Devátá demonstrace od začátku roku proti zvyšování věku odchodu do důchodu a zrušení řady dávek začala pokojně, ale rychle se změnila ve střety radikálních demonstrantů s policií. Strážci zákona byli nuceni několikrát použít slzný plyn.
V Bordeaux se 28. března očekával příjezd britského krále Karla III. Elysejský palác však 24. března oznámil, že návštěva britského panovníka ve Francii byla odložena kvůli celonárodnímu dni protestů proti důchodové reformě. Podle prezidenta republiky Emmanuela Macrona je nový termín návštěvy plánován na začátek léta.
(cik, TASS)