Počet účastníků demonstrací proti důchodové reformě, které se ve čtvrtek konaly po celé Francii, dosáhl 380 tisíc, uvedla televizní stanice Se-News s odvoláním na ministerstvo vnitra země.
To je o 190 tisíc méně než během 11. celostátního dne protestů 6. dubna a o 370 tisíc méně než při desátém dni protestů 28. března. Rekordní počet protestujících byl zaznamenán 7. března – téměř 1,3 milionu.
Odborová organizace »Všeobecná konfederace práce« zase oznámila vlastní výpočty, podle kterých dnes protestovalo po celé zemi 1,5 milionu lidí, z toho 400 tisíc v Paříži. Ministerstvo vnitra odhadlo přítomnost protestujících v ulicích hlavního města skromněji – 42 tisíc lidí.
Podle agentury TASS policie a četníci téměř zcela vyklidili pařížské náměstí Bastily od demonstrantů, zatímco malé skupinky nadále provolávají hesla proti důchodové reformě a policejnímu násilí v blízkosti opery. Automobilová doprava na náměstí byla obnovena a zbývající demonstranti jsou vyzýváni, aby sektor opustili.
V průběhu dne došlo ke střetům mezi skupinami násilníků v čele demonstrace a policií, při nichž bylo zraněno deset policistů, z nichž jeden byl ve vážném stavu převezen do nemocnice. K 18.00 bylo na pařížské demonstraci zadrženo 36 osob, což však není konečný počet, neboť zpravodaj agentury TASS později zaznamenal asi desítku těžkých zadržení během zásahu na náměstí Bastily.
Celonárodní protest
Rozsáhlé demonstrace se konaly i v dalších velkých francouzských městech. Nejmasovějším z provinčních protestů tak byl pochod v Nantes, kde podle oficiálních odhadů vyšlo do ulic 10 000 lidí, v Toulouse protestovalo 9000 lidí, v Rennes a Marseille 6500 a v Bordeaux 6200 lidí. Přestože odbory uvádějí dvojnásobné nebo dokonce trojnásobné počty, dochází k všeobecnému poklesu sociální mobilizace.
V řadě měst došlo ke střetům s policií. K obzvláště vážným incidentům došlo ve městě Rennes v severní Francii, kde byla při protestním pochodu zapálena dvě auta. Policie kromě slzného plynu použila i vodní děla.
Ve čtvrtek se po celé Francii konal dvanáctý celostátní den stávek a demonstrací. Masové demonstrace se konaly ve velkých městech země i v hlavním městě. Protestující vyjadřují nespokojenost s vládní důchodovou reformou, která zahrnuje zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let a opuštění řady zvláštních důchodových režimů, a požadují její zrušení. Francouzská premiérka Elisabeth Borneová 16. března oznámila přijetí návrhu zákona o změně důchodového systému, který obchází parlament a spadá do kompetence vlády. Zástupci odborů a opozičních politických stran tento krok kabinetu odsoudili a vyzvali k pokračování stávek, dokud úřady reformu nestáhnou.
Dne 14. dubna má francouzská Ústavní rada (CC) na základě odvolání poslanců opozičních stran a na žádost francouzského premiéra vynést rozhodnutí o zákonnosti ustanovení návrhu zákona. V předvečer rozhodnutí pařížská policejní prefektura zakázala od čtvrtečních 18 hodin demonstrace před budovou CC. Očekává se, že rozhodnutí bude oznámeno v 17.30 místního času.
Očekává se, že demonstrace budou po celé Francii pokračovat i v pátek. Podle analytiků ministerstva vnitra republiky, které citovala televize BFM, se očekává více než stovka protestů po celé zemi.
(jb, TASS)