Francie povstala! Protestů proti důchodové reformě se zúčastnil rekordní počet lidí

Francouzská celostátní stávka proti plánované důchodové reformě, která dnes vážně narušila vlakovou dopravu, zavřela školy a zastavila dodávky paliva, zaznamenala dosud nejvyšší účast od začátku protestů. Podle údajů ministerstva vnitra vyšlo do ulic 1,3 milionu lidí, odbory uvádí až 3,5 milionu demonstrantů.

V Paříži se podle úřadů shromáždilo více než 80 000 lidí. To bylo výrazně více než 16. února, kdy proti vládním plánům protestovalo 37 000 lidí.

Odborový svaz Všeobecné konfederace (CGT) zase zveřejnil své údaje, podle kterých se pařížských protestů zúčastnilo asi 700 tisíc demonstrantů, což je o 400 tisíc více, než bylo zaznamenáno v polovině února. Celkově podle odhadů odborů tentokrát ve Francii demonstrovalo 3,5 milionu lidí.

Střety s policií

Protestní akci v Paříži několik hodin provázely střety mezi násilnými demonstranty a policií. Policie musela několikrát použít slzný plyn, aby rozehnala chuligány, kteří na policii házeli lahve a kameny. Když se kolona demonstrantů pohybovala ulicemi hlavního města, rozbíjeli radikální demonstranti výlohy obchodů, autobusové zastávky, billboardy a zapalovali odpadkové koše. Prefekt pařížské policie Laurent Nunez uvedl, že za výtržnosti a agresivní akce proti pořádku bylo zadrženo 43 osob.

Ani další francouzská města se neobešla bez nepokojů. V Lyonu bylo při zásahu proti chuligánům zraněno 35 policistů. Šest radikálních demonstrantů bylo zadrženo. Hodinové střety mezi agresivními demonstranty a policií byly zaznamenány také v Nantes. V tomto městě dnes protestovalo proti důchodové reformě 30 000 lidí.

Demonstrace se konaly také v Brestu (22 tisíc demonstrantů), Rennes (19 tisíc), Po (15 tisíc), Tours (11 tisíc), Štrasburku (9,5 tisíce) a dalších městech.

Národní železniční společnost (SNCF, SNCF) uvedla, že kvůli probíhající stávce železničářů vyvolané důchodovou reformou bude 8. a 9. března vážně narušena vlaková doprava. Společnost uvedla, že v těchto dnech bude ve Francii zrušena přibližně třetina vlaků. Výrazně se také sníží počet vlaků do Itálie a Německa. Podle odborářského centra SNCF se tentokrát stávky účastní téměř 40 % zaměstnanců společnosti.

Odbory slibují další protesty

Zástupci mezioborového sdružení Intersyndicale dnes ohlásili nové protesty proti důchodové reformě, které se uskuteční již 11. a 15. března.

»Vláda musí okamžitě stáhnout návrh zákona o důchodové reformě, jinak budou stávky a demonstrace pokračovat,« uvedlo sdružení. »Dnešek je historickým dnem: 3,5 milionu Francouzů vyjádřilo svůj protest. Vláda však na protesty veřejnosti nijak nereagovala. Mlčení úřadů představuje pro naši demokracii velký problém,« zdůraznila organizace.

Vyzvali také francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby urychleně přijal zástupce odborů, protože situace by se mohla stát výbušnou.

Vládní reforma

V polovině ledna představila premiérka Elisabeth Bornová návrh reformy, podle níž by se měl do roku 2030 zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Návrh rovněž požaduje zvýšení minimálního důchodu na 1200 eur a zrušení řady zvláštních důchodových režimů v různých odvětvích.

Návrh zákona bude do 12. března projednávat Senát (horní komora parlamentu), poté se vrátí do Národního shromáždění (dolní komora parlamentu) ke konečnému hlasování, které se očekává do konce března.

(jb, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Macron pracoval pro Rotschildy, není tedy prezidentem Francouzů ale je prezidentem Rotschildů. Ve Francii je dost lidí z bývalých kolonií – Alžířané, Mauretánie, Senegal, Guinea, Mali (Francouzský Súdán), Pobřeží slonoviny, Benin, Niger, Burkiny Faso, Čad, Středoafrické republiky a Republiky Kongo. Somálci, Marokánci , Libanmonci a další. a je tam dost židů nebo Židů a muslimů.
    V této nejednotě je pro Macrona a kapitalisty ze Svazu podnikatelů snadné prosadit a realizovat cokoliv. Stejně jako u nás, si většina, podle mne tupých pracujících, zvolila toho. kdo jim škodí – mohli si zvolit Marine Le Penovou, Jean-Luc Mélenchona nebo některého zástupce pracujících.
    —————————
    Odboráři by si mohli zvolit prezidenta. Předsedové odborů by se sešli , navrhli by PROGRAMY a kandidáty a hlasováním by navrhli prezidenta z odborů. Měl by být jen jeden aby se nerozplývaly hlasy.
    Stejným způsobem by mohly odbory zvolit předsedu vlády a tím celou vládu.
    Odbory by musely vytvořit a zaregistrovat stranu s jedním PROGRAMEM a jedním kandidátem -aby se netříštily hlasy odborové strany
    Společným programem by mohlo být ZRUŠENÍ důchodové reformy, pokud Macronovi a Borneové projde.
    —-Odboráři by měli počítat s tím že se kapitalisté, i globální, pokusí a fašistický převrat jaký proběhl v Itálii (Musolini) , ve Španělsku (Franco), v Chile (Pinochet), na Ukrajině. Nezdařené pokusy o převrat-Venezuela, Bělorusko.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy