Francouzské odbory dnes opět pořádaly masová shromáždění po celé zemi proti zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Francouzská policie v té souvislosti zmobilizovala 11 000 strážců zákona, dokládají zprávy z 200 obcí a mnoha podniků. Odbory očekávají, že již třetí celostátní akce, která se dnes koná po celé Francii, bude zlomovým bodem v boji proti »reformním« plánům vlády.
Jako první začali stávkovat zaměstnanci v dopravě. Na výzvu Všeobecné konfederace práce (CGT) nenastoupily do práce posádky obsluhující regionální vlaky, včetně těch v centrální oblasti země. Podle železničních odborů se masového protestu účastnila asi polovina strojvedoucích. V důsledku toho byl zrušen každý druhý vysokorychlostní vlak a každý třetí regionální rychlík.
V Paříži odpoledne vyrazili demonstranti na zhruba čtyřkilometrový pochod z náměstí před pařížskou Operou Garnier na náměstí Bastily. Demonstrace se nesla v duchu hesla: »Požadujeme vyšší důchody, ne věk odchodu do důchodu«. Městská prefektura upozornila, že ulice podél trasy demonstrantů budou po celý den pro motoristy neprůjezdné. Stejně jako 31. ledna vyjádřila správa francouzského hlavního města solidaritu se stávkujícími a symbolicky neotevřela dveře radnice.
Pochody s velkým počtem účastníků se uskutečnily také v mnoha regionálních metropolích Francie. Jeden z prvních protestů se dnes konal v hlavním průmyslovém a přístavním centru země Le Havre. Manifestace se konala na městském bulváru Leningrad. Také například v Nice několik tisíc lidí pochodovalo centrem města, stejně jako v Marseille a Toulouse.
Předchozí masové demonstrace se konaly 19. a 31. ledna. První z nich se zúčastnily podle údajů odborů asi dva miliony lidí, druhé pak téměř tři miliony Francouzů.
Státní rozpočet lze naplnit jinak
»Jablkem sváru« je návrh reformy, který 10. ledna představila premiérka Elizabeth Bourneová. Vláda má v úmyslu postupně zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let do roku 2030. Argumentuje potřebou reformy prodloužením střední délky života a zvýšením sociálních výdajů státu. Jeden z hlavních »otců reformy«, ministr práce Olivier Dussault, prohlásil, že »pokud nezvýšíme věk odchodu do důchodu, do deseti let dosáhne rozpočtový deficit 150 miliard eur«.
Odboráři jsou ale přesvědčeni, že existují i jiné způsoby, jak zajistit, že důchodový systém nezkolabuje. Zmiňují například zdanění superbohatých, zvýšení příspěvků zaměstnavatelů nebo dobře situovaných důchodců.
Na konci ledna byl návrh předložen k posouzení Národnímu shromáždění (dolní komoře parlamentu). Jeho první čtení začalo v pondělí a vyvolalo bouřlivou debatu. Opozice, která prosazuje celostátní referendum, aby o osudu zákona mohli rozhodnout přímo občané, ale s návrhem na zamítnutí důchodové reformy neuspěla.
(ici, TASS)
„zlatý davos“ by měl jit hned….
60 let, to je tak akorát.