Před summitem o novém globálním finančním paktu, který se koná ve čtvrtek a v pátek, francouzský expert na mezinárodní vztahy Bruno Guigue očekává, že Francie a Čína by mohly využít této příležitosti k prohloubení spolupráce při řešení globálních problémů.
V nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Guigue uvedl, že Čína a Francie mají dlouhou historii spolupráce v důležitých otázkách, jako jsou klimatické změny, průmyslový rozvoj a veřejné zdraví.
»Dnes musíme na tyto úspěchy nejen navázat, ale také zařadit vyšší rychlost a prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi s obnovenou důvěrou. Čína a Francie nemají spoluprací co ztratit a mohou naopak mnoho získat,« poznamenal Guigue.
Summit o novém globálním finančním paktu, který inicioval francouzský prezident Emmanuel Macron, je podle něj příležitostí k tomu, aby se v perspektivě řešily zásadní globální otázky, jako je boj proti chudobě, změna klimatu a biologická rozmanitost.
»Nyní jde o otázku výměny softwaru, o přehodnocení architektury globálního finančního systému, aby bylo možné čelit výzvám udržitelného rozvoje,« řekl Guigue a dodal, že vzhledem k hospodářskému významu Číny má v tomto ohledu zvláštní odpovědnost.
Čínský přínos umožní zdůraznit naléhavost nového paradigmatu mezinárodních hospodářských vztahů, větší spravedlnosti, solidarity a stability, uvedl francouzský odborník a dodal, že Francie a Čína musí nadále posilovat své hospodářské vztahy tím, že budou usilovat o vybudování efektivnějších dodavatelských řetězců.
»V obchodních záležitostech je normální, že každý hájí své zájmy, ale vše by mělo směřovat k posílení vzájemného prospěchu a podpoře oboustranně výhodné spolupráce,« uvedl Guigue.
Ve společném prohlášení vydaném během Macronovy dubnové státní návštěvy v Číně se obě země zavázaly zajistit dobré podmínky pro obchodní spolupráci, zlepšit přístup podnikatelů na své trhy, zlepšit podnikatelské prostředí a zajistit dodržování práv duševního vlastnictví všech společností obou zemí.
Pokud jde například o digitální ekonomiku, Francie se zavázala zpracovávat žádosti čínských společností o licence 5G bez jakékoli diskriminace a v souladu s mezinárodními zákony a předpisy. »To je velmi pozitivní bod,« poznamenal Guigue.
Guigue připomněl, že obě země se rovněž dohodly na pokračování spolupráce v oblasti změny klimatu a energetické transformace, a uvedl, že Čína a Francie mohou hrát vedoucí úlohu v rámci multilaterální politiky ve prospěch energetické transformace.
Pokud jde o cíle v oblasti uhlíkové neutrality, Guigue uvedl, že Francie se zavázala dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, zatímco Čína si stanovila ambiciózní cíle dosáhnout uhlíkového maxima do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060.
Tyto cíle jsou dobrým příslibem pro dvoustrannou i vícestrannou spolupráci a váha Číny v této oblasti má podle něj skutečný dominový efekt.
Podle Guiguea je základem francouzsko-čínských vztahů uznání Čínské lidové republiky Francií v roce 1964, kdy tak učinila jako první velká západní země.
»Jedná se o velmi dalekosáhlou politickou volbu,« řekl.
»Skutečnou hnací silou spolupráce mezi oběma zeměmi je vzájemný respekt, vzájemná důvěra a uznání toho druhého jako skutečného partnera,« zdůraznil. »Proto je naprosto nezbytné v této spolupráci pokračovat, obohatit ji a dát jí nový impuls.«
(Xinhua)