FOCAC obohacuje vztahy mezi Afrikou a Čínou, říká egyptský premiér

Fórum pro spolupráci Číny a Afriky (FOCAC) obohatilo vztahy mezi Afrikou a Čínou a přineslo plodné výsledky, prohlásil egyptský premiér Mostafa Madbúlí.

»Význam FOCAC se neomezuje pouze na ekonomický aspekt, ale spíše funguje jako platforma pro společný dialog mezi Afrikou a Čínou,« uvedl premiér v nedávném písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Při pohledu na situaci v době založení fóra v roce 2000 a na dnešní úspěchy africko-čínské spolupráce »si uvědomujeme rozsah pozoruhodného růstu a rozvoje těchto vztahů, které se staly plynulými a výraznými ve všech oblastech,« uvedl Madbúlí.

Pokud jde o nadcházející summit FOCAC v roce 2024, Madbúlí poznamenal, že tato událost může dále posunout africko-čínskou spolupráci, neboť vyhlídky na spolupráci jsou pro obě strany rozsáhlé a slibné, zejména proto, že oblasti, které mohou být v další etapě upřednostněny, vycházejí především ze současných výzev, jichž je kontinent svědkem.

»Afrika si stále více uvědomuje závažnost těchto výzev a je odhodlána změnit svou realitu tak, aby se kontinent stal soběstačnějším a měl dostatek prostředků, zejména pokud jde o základní a potravinové potřeby národů,« dodal.

Premiér zdůraznil, že Egypt byl první arabskou a africkou zemí, která navázala diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou, což svědčí o jedinečnosti vztahů, které se mezi egyptským a čínským národem v průběhu let rozšiřují.

Od té doby se bilaterální vztahy rozvíjejí, což se projevilo zejména v době krizí, kterým byly obě země vystaveny, neboť se v jejich vzájemných postojích na různých mezinárodních fórech odráží hloubka porozumění, uvedl Madbúlí.

V posledních letech Egypt spolu s Čínou přispěl k založení Fóra pro spolupráci Číny a Afriky a Fóra pro spolupráci Číny a arabských zemí, uvedl.

»Egypt je jednou z prvních zemí, která se připojila k iniciativě Pásmo a stezka a podpořila čínské iniciativy pro globální bezpečnost, globální rozvoj a globální civilizaci,« uvedl Madbúlí a dodal, že obě strany letos oslavily 10. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi Egyptem a Čínou.

Dodal, že obě země vytvořily víceúrovňový rámec spolupráce.

Madbúlí poznamenal, že několikrát navštívil Čínu, naposledy v říjnu loňského roku, aby se zúčastnil třetího Fóra pro mezinárodní spolupráci Pásmo a stezka.

Podrobněji popsal několik úspěšných příkladů projektů spolupráce v rámci Pásma a stezky, včetně čínsko-egyptské zóny pro hospodářskou a obchodní spolupráci TEDA (Suez Economic and Trade Cooperation Zone) a centrální obchodní čtvrti (CBD) v novém administrativním hlavním městě Egypta.

Zóna TEDA, která byla založena v roce 2008, přilákala velké množství společností pokrývajících řadu různých odvětví, včetně nových stavebních materiálů, zařízení vysokého a nízkého napětí a výroby strojů, a stala se významným projektem spojujícím iniciativu Pásma a stezka a Egypt prostřednictvím osy Suezského průplavu, uvedl Madbúlí.

Uvedl, že zóna TEDA má zájem přilákat nové energetické projekty a nasměrovat společnosti, aby věnovaly pozornost ochraně životního prostředí aktivací ekologických a nízkouhlíkových rozvojových projektů.

Pokud jde o čínské investice v novém správním hlavním městě, premiér řekl, že to, co bylo vybudováno, ukazuje rozsah význačných vztahů spolupráce mezi Egyptem a Čínou.

Egypt oceňuje hmatatelné úspěchy egyptsko-čínské spolupráce v posledním desetiletí, uvedl a dodal, že Egypt je připraven spolupráci s Čínou nadále posilovat.

K příležitostem, které Egyptu přinese vstup do skupiny BRICS, Madbúlí poznamenal, že vstup Egypta v lednu 2024 ztělesnil hloubku společných vazeb mezi Egyptem a jednotlivými zeměmi skupiny, což s sebou nese mnoho příležitostí k prohloubení spolupráce.

Káhira je připravena spolupracovat se členy BRICS na dosažení konstruktivní spolupráce, uvedl.

Pokud jde o roli Egypta a Číny při pomoci zmírnit napětí na Blízkém východě, Madbúlí uvedl, že vize Egypta a Číny jsou koherentní, pokud jde o důležitost a ústřední význam zachování bezpečnosti regionu.

Egypt bude i nadále spolupracovat s Čínou, aby zabránil další eskalaci napětí v regionu, a zároveň bude i nadále podporovat spravedlivou věc palestinského lidu s cílem obnovit jeho legitimní národní práva, což přispěje k nalezení trvalého, komplexního a spravedlivého řešení palestinské otázky založeného na aktivaci dvoustátního řešení, uvedl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy