Finský prezident Sauli Niinisto nevyloučil, že poškození plynovodu a komunikačního kabelu mezi Finskem a Estonskem může být důsledkem vnější činnosti.
»Je pravděpodobné, že poškození plynovodu i datového kabelu je způsobeno vnější činností. Co konkrétně poškození způsobilo, zatím není známo. Vyšetřování bude pokračovat ve spolupráci mezi Finskem a Estonskem,« uvádí se v prohlášení. Jak napsal prezident, vyšetřování příčin poškození probíhá od neděle a úřady jsou o situaci informovány.
»Jsme také v neustálém kontaktu s našimi spojenci a partnery. Dnes jsem jednal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. NATO je připraveno pomoci s vyšetřováním,« uvedl.
Již dříve finský provozovatel přepravní soustavy plynu Gasgrid oznámil, že provoz podmořského plynovodu mezi zeměmi byl kvůli podezření na únik plynu pozastaven. »Dne 8. října 2023 zaznamenaly finská společnost Gasgrid a estonský provozovatel přepravní soustavy plynu Elering neobvyklý pokles tlaku v podmořském plynovodu mezi oběma zeměmi krátce před 2.00. Na základě pozorování vzniklo podezření, že v podmořském plynovodu mezi Finskem a Estonskem dochází k úniku,« uvádí se v prohlášení.
Podotýká se, že únik byl zastaven. Dodávky plynu jsou v současné době realizovány prostřednictvím plovoucího terminálu LNG ve finském přístavu Inkoo. Probíhá vyšetřování příčiny incidentu.
Plynovod Balticconnector spojuje plynárenské soustavy Finska a Estonska. Jeho celková délka je 151 km, z toho 77 km po dně Finského zálivu. Podvodní část se táhne mezi městy Inkoo (region Uusimaa, jižní část Finska) a Paldiski (kraj Harjumaa, severní část Estonska). Kapacita plynovodu je 2,6 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Plyn proudí jediným potrubím severním i jižním směrem.
Na projektu plynovodu mezi finskými a estonskými orgány se pracovalo od poloviny roku 2000. Byl vypracován s cílem diverzifikovat trasy dodávek paliva a vytvořit jednotný trh s plynem v regionu a také propojit Estonsko s velkým podzemním zásobníkem Incukalns v Lotyšsku.
Evropská komise projekt schválila v srpnu 2014. Jeho celkové náklady činily 250 milionů eur. Původně se plánovalo, že většinu prostředků poskytne finská strana, ale nakonec 75 % celkové částky přidělila EK.
Dohoda o výstavbě plynovodu byla podepsána 21. října 2016. Výstavba byla zahájena 8. června 2018. Trubky pro podvodní úsek byly vyrobeny v Řecku. Finská strana zakoupila trubky pro podzemní úsek od ruské společnosti Pipe Metallurgical Company.
Slavnostní zahájení provozu plynovodu se uskutečnilo 11. prosince 2019 v Helsinkách a Paldiski za účasti prezidentů Estonska a Finska Kersti Kaljulaid a Sauli Niinisto. Komerční provoz plynovodu Balticconnector byl zahájen v roce 2020.
Provozovateli projektu jsou finské a estonské státní společnosti Gasgrid a Elering. Od května 2022, po ukončení dodávek zemního plynu z Ruska, začalo Finsko odebírat plyn pouze z terminálů LNG a prostřednictvím Balticconnectoru.
(cik, TASS)