Alena Douhanová, zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva pro otázky negativního dopadu jednostranných donucovacích opatření na lidská práva, navštívila Čínu ve dnech od 6. do 17. května. Během těchto dní navštívila Peking, Šen-čen, Sin-ťiang a další místa, aby shromáždila informace z první ruky a prozkoumala negativní dopad jednostranných sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími západními zeměmi na čínské společnosti a občany. Dne 17. května odpoledne uspořádala Alena Douhanová tiskovou konferenci, na které představila předběžné výsledky vyšetřování této návštěvy a jasně prohlásila, že jednostranné sankce nesmí být používány jako nástroj zahraniční politiky a ekonomického nátlaku vůči Číně.
Během své dvanáctidenní návštěvy se Alena Douhanová setkala s příslušnými pracovníky z čínských nevládních organizací, asociací, akademických institucí a podniků a shromáždila mnoho informací o nepříznivém dopadu jednostranných sankcí na produkci podniků, životy lidí a také další sociální a ekonomické dopady. Sin-ťiang byl obzvláště vážně postižen. Zemědělské produkty, jako je bavlna a rajčata, které představují velkou část světového trhu, stejně jako fotovoltaický průmysl, utrpěly četné dopady v důsledku sankcí.
Alena Douhanová, zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva pro otázky negativního dopadu jednostranných donucovacích opatření na lidská práva, řekla: »Během návštěvy jsem se dozvěděla, že kvůli přísným omezením obchodních aktivit se mnoho zahraničních společností obává, že trpí sekundárními důsledky kvůli jejich spojení s čínskými společnostmi a tak přestalo podnikat. Tento problém nadměrného dodržování vedl také k poklesu obratu čínských společností a ztrátě zámořských trhů, zejména ve Spojených státech a Kanadě.«
Jednostranné sankce na Čínu jsou Spojenými státy uvaleny od roku 2017. Rovněž byly zavedeny kontroly vývozu a byly zahájeny trestní vyšetřování. Následně Spojené státy dále rozšířily sankce tak, aby zahrnovaly zemědělství, obchod, nové a ekologicky šetrné technologie, energetiku, finance a další významná odvětví. Alena Douhanová upozornila, že kromě poškození čínské ekonomiky a živobytí lidí mají tyto sankce negativní dopad i na kulturní výměny a vědeckou spolupráci.
(pr)