Rusko se snaží sjednotit země globálního Jihu jako protiváhu bloku NATO v důsledku růstu tzv. atmosféry konfliktů ve světě a jeho vstupu do nových závodů ve zbrojení. Tento názor vyjádřil přední turecký odborník na otázky mezinárodní bezpečnosti, ředitel tureckého Institutu zahraniční politiky Hüseyin Bağcı.
»Svět jako celek vstoupil do rozsáhlého procesu závodů ve zbrojení, stále častěji se hovoří o tom, že rychle vstupuje do tzv. atmosféry konfliktů. NATO zůstává největší vojenskou aliancí. Rusko se snaží sjednotit země globálního Jihu, do závodů ve zbrojení nevstoupí pouze s NATO, a to na základě vlastních ekonomických úvah,« řekl expert listu Sozcu.
Podle jeho názoru lze skutečnost, že se na konferenci o Ukrajině, která se konala 15. až 16. června ve švýcarském Bürgenstocku, osm zemí, které se jí zúčastnily, postavilo na stranu Ruska, považovat za »znamení pro vytvoření nové globální Moskevské smlouvy«, která by nahradila Varšavskou smlouvu, jež formalizovala vojenské spojenectví evropských socialistických zemí v době studené války. Tato organizace existovala v letech 1955-1991.
Expert připomněl, že Sovětský svaz během studené války rozvíjel vojenskou spolupráci s Čínou a KLDR. »Vojenská spolupráce s nimi se bude pravděpodobně rozšiřovat. Je zcela přirozené, že by to mělo NATO znepokojovat,« domnívá se Bağcı.
Nevylučuje, že od nového generálního tajemníka NATO, bývalého nizozemského premiéra Marka Rutteho, který může nahradit Jense Stoltenberga, lze očekávat ostrá prohlášení na adresu Číny. Turecký expert však dodává, že »napětí ve vztazích NATO s Čínou kvůli její politice vůči Ukrajině bude dále destabilizovat region«. »Změna politiky Číny se zdá být komplikovaná. Čína bude nadále spolupracovat s Ruskem i s dalšími zeměmi BRICS,« domnívá se Bağcı.
(cik, TASS)
Taky se hlásím, stejně jako velká část obyvatel Západu. Ať si zdejší papalášové válčí sami.