Expert: Rozšíření BRICS se stane silou, která změní světový řád

BRICS v rozšířeném složení sehraje roli důležité hybné síly, která změní stávající světový řád k lepšímu. Takový názor vyjádřil Wang Yumin, politolog z Čínského institutu mezinárodních studií.

»Po rozšíření z pěti na deset členských zemí se skupina vydala na cestu spolupráce ve formátu ‚Greater BRICS‘ (nebo BRICS+),« píše expert v článku zveřejněném v novinách Global Times. »Rozsah a atraktivita rozšířeného BRICS účinně posilují vliv sdružení ve světě a činí z něj důležitou sílu pro hluboké změny v mezinárodní mocenské struktuře,« dodal.

Wang Yumin připomněl, že Kuba a Sýrie nedávno vyjádřily záměr připojit se k mechanismu spolupráce BRICS. »Světový řád je v chaosu: starý řád zažívá systémové turbulence, zatímco probíhají pokusy o vytvoření nové obdoby uprostřed vážných rozporů mezi Severem a Jihem,« poznamenává. »Ve struktuře mezinárodního rozdělení moci panuje nerovnováha. Institucionální síla členů BRICS a rozvojových zemí v tomto systému neodpovídá jejich ekonomické velikosti, zatímco západní státy, jako jsou Spojené státy, se snaží tuto nerovnováhu udržet, aby si zajistily monopol v mezinárodních záležitostech.«

Jak expert upřesnil, země BRICS »nechtějí zůstat stranou« a být »mlčící většinou«. V tomto ohledu se snaží koordinovat úsilí o změnu »nespravedlivých a iracionálních mechanismů globálního řízení«. Podle Wang Yuminga by BRICS+ neměla být považována za »protizápadní« skupinu, kromě toho »neničí stávající řád, ale spíše působí jako činitel reforem«.

Autor tedy píše, že se sdružení nestane »paralelním systémem ve stavu konfrontace se skupinou sedmi (G7)«. »I když členské a partnerské státy skupiny mohou vyjadřovat různou míru nespokojenosti s hegemonistickými tendencemi a nátlakovými akcemi Západu, většina z nich nechce, aby byl Velký BRICS spojován s politickou konfrontací se západním blokem,« uzavírá s tím, že cesta ke změně světového řádu může být dlouhá, ale nakonec bude uražena. Úkoly mohou být obtížné, ale prostřednictvím přijatých opatření jich bude dosaženo.

BRICS založily v roce 2006 Brazílie, Rusko, Indie a Čína, v roce 2011 se připojila Jihoafrická republika. Letos 1. ledna se plnoprávnými členy skupiny staly Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Hlavní událostí letošního roku, během ruského předsednictví, bude summit, který se bude konat 22.-24. října v Kazani.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy