Expert: Přístup Británie k zahraniční politice se za labouristů příliš nezmění

Příchod Labouristické strany k moci ve Velké Británii na základě výsledků parlamentních voleb nezmění politiku Londýna vůči Ukrajině. Uvedl to profesor Patrick Diamond z Queen Mary University of London.

»Závazek Spojeného království vůči pomoci Ukrajině zůstane zachován i za labouristické vlády vedené Keirem Starmerem. Neočekávám žádnou významnou nebo zásadní změnu. Budou zvyšovat svou podporu Ukrajině, ukrajinskému lidu a ukrajinské vládě. Nemyslím si, že volby samotné budou mít nějaké důsledky, pokud jde o britskou zahraniční politiku vůči Ukrajině,« řekl.

Podle Diamonda bude hlavní zahraničněpolitické úsilí nové vlády zaměřeno na posílení vztahů Spojeného království s Evropskou unií. Zároveň poznamenal, že labouristé nehodlají znovu nastolovat otázku návratu Londýna do EU. »V manifestu Labouristické strany je jasně uvedeno, že labouristická vláda s Keirem Starmerem ve funkci premiéra se nebude snažit o návrat do Evropské unie. Nehodlají uspořádat nové referendum o brexitu, jaké se konalo v roce 2016,« uvedl politický analytik.

»Labouristé svůj postoj vyjádřili jasně, protože cítí, že britská veřejnost nechce vést další debatu o tom, zda má být Spojené království v Evropě. Rozhovory na toto téma probíhají již deset let. Labouristická vláda chce zároveň zajistit stabilitu pro podniky. Pokud začneme znovu diskutovat o otázce vztahů mezi Spojeným královstvím a EU, čeká nás další období nestability,« zdůraznil Diamond.

Expert dodal, že »nedojde k žádným novým jednáním o dlouhodobém rámci vztahů mezi Spojeným královstvím a EU«, ale existují důvody »očekávat, že Starmerova vláda bude těsněji spolupracovat s Evropou, především v oblasti obchodu, aby se vyřešily obchodní rozdíly a odstranily obchodní překážky«. Podle profesora by labouristická vláda rovněž nepřivedla Spojené království zpět na jednotný trh EU ani do celní unie, ale mohla by usilovat o změnu dohody s Bruselem o brexitu s cílem zvýšit vývoz britského zboží a služeb do EU.

Upozornil také na ochotu labouristů podepsat obranný pakt mezi Londýnem a Bruselem. »Spojené království a další významné mocnosti EU, zejména Francie, mají dlouhou historii spolupráce, a to i v oblasti obrany. Věřím, že tato spolupráce bude pokračovat, bude posílena a rozšířena. Ve Spojeném království panuje pochopení, že v dohledné budoucnosti bude muset země věnovat více prostředků na obranu a sdílet tuto zátěž s evropskými státy. Bude se jednat o obranné partnerství založené na společných hodnotách a zájmech,« uvedl Diamond.

Politický analytik však vyjádřil pochybnosti, že labouristická vláda bude usilovat o dohodu o volném obchodu s USA, které nebylo za léta vlády Konzervativní strany navzdory slibům nikdy dosaženo. »Nemyslím si, že se britská vláda zaměří na snahu vyjednat nové obchodní dohody se Spojenými státy nebo se zeměmi jako Austrálie a Nový Zéland. Domnívám se, že se zaměří na zlepšení pozice Spojeného království na nejbližším exportním trhu, kterým je EU,« poznamenal expert.

Když hovořil o situaci v Pásmu Gazy, Diamond rovněž poznamenal, že neočekává, že by se politika Londýna v tomto směru změnila. »Manifest Labouristické strany obsahuje závazek uznat palestinský stát. Tím se liší od minulého programu, kde tento závazek nebyl tak explicitní, ačkoli pouze potvrzuje dlouhodobý postoj labouristů k potřebě dvoustátního řešení konfliktu na Blízkém východě. Závazek Labouristické strany má důležitou symbolickou hodnotu. Jinak nevidím žádný prostor pro smysluplnou změnu v otázce britské zahraniční politiky vůči Izraeli a Palestině,« uzavřel.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy