Za řízením stíhaček Mirage 2000-5, které se Francie chystá předat Kyjevu, mohou sedět žoldnéři, protože výcvik ukrajinských pilotů nemusí mít patřičný efekt, řekl francouzský letecký expert, geopolitik a strategický analytik Cyrille de Lattre.
»Nic se nezmění, pokud budou na palubě Ukrajinci. Situace se zkomplikuje, pokud budou na palubě zkušení zahraniční piloti. A nesázel bych na to, že je stíhačky Mirage 2000-5 budou pilotovat pouze Ukrajinci. Absolutně nevylučuji, že by za kormidlem mohli být žoldnéřští piloti, jako tomu mohlo být v případě F-16,« řekl.
Podle něj většina ukrajinských pilotů se značnými zkušenostmi již zahynula v boji. Ti, kteří byli vycvičeni Francií, jsou začínající piloti s nízkou úrovní znalosti angličtiny. Jak expert poznamenal, jejich výcvik, který částečně probíhá na 120. letecké základně Cazeau, se skládá z několika modulů: první částí je pokročilý výcvik v angličtině, poté teoretická a praktická část na cvičném letounu Pilatus PC-21, následně přechod na cvičný Alpha Jet a nakonec certifikace pilotů na stíhačkách F-16 nebo Mirage 2000. »Jsem si jistý, že pokud jde o výcvik ukrajinských pilotů ve Francii, jejich výcvik do jisté míry kopíruje stejný výcvik francouzských pilotů, ale ve velmi odlehčené verzi a ne nutně v celé škále letových režimů a použití letadel. Vše záleží na tom, jak chtějí Ukrajinci tento letoun, který je stíhací a nikoli bombardovací jako Mirage 2000D, používat. Myslím, že tito mladí piloti – bohužel lidský život je vždycky drahý – budou mít proti ruské vzdušné převaze jen malou nebo žádnou šanci,« dodal.
De Lattre vyzval, aby nepodceňovali nepřítele. »Tento letoun je velmi dobrý stíhač, výzbroj vzduch-vzduch, kterou má, není špatná, ale vše záleží na pilotovi. To bude jeho slabé místo, pokud to bude skutečně ukrajinský pilot s velmi malými bojovými zkušenostmi a leteckými zážitky. Pokud to budou žoldnéřští piloti nebo formálně dosluhující Francouzi v ukrajinských uniformách, bude to komplikovat úkol, protože budou schopni operovat v celé škále režimů stíhacího letu a používat taktickou techniku,« upřesnil expert.
O přesunu letounů Mirage 2000-5
Dne 6. června Macron prohlásil, že Paříž se hodlá dohodnout na předání stíhaček Mirage 2000-5 Kyjevu. Upřesnil, že výcvik pilotů bude trvat pět-šest měsíců, a připustil, že dodávky letounů mohou začít koncem letošního roku.
Stíhačky Mirage 2000 byly vyvinuty společností Dassault Aviation a ve službách francouzského letectva slouží od roku 1984. Modifikace Mirage 2000-5 se objevila v roce 1999 a vyznačovala se především vylepšeným radarem pro sledování více cílů. Primárním úkolem těchto letounů je záchyt ve velkých výškách a nadzvukových rychlostech. Později bylo zavedeno několik verzí tohoto stíhacího letounu, vybavených zařízením pro útoky na pozemní cíle.
(cik, TASS)