Expert: BRICS je zásadní pro rozvoj Egypta, současně bude Egypt »bránou do Afriky«

Členství Egypta ve sdružení BRICS odpovídá jeho rozvojové strategii na regionální i mezinárodní úrovni a zároveň poskytuje příležitost využít zkušeností členských zemí skupiny a přispívá k formování společného trhu pro propagaci egyptských výrobků a vytvoření tisíců pracovních míst, uvedl pro agenturu TASS Rami al-Ghadran, egyptský finanční analytik a konzultant v oblasti zahraničních investic.

Uvedl, že Káhira »usiluje o využití větších přímých zahraničních investic a rozvoj obchodu mezi zeměmi BRICS a africkými zeměmi«. Expert naopak poznamenal, že členské země BRICS »mají z účasti Egypta v tomto sdružení značný prospěch díky jeho jedinečné zeměpisné poloze jako ‚brány do Afriky‘. To umožňuje členům BRICS posílat zboží a nabízet své služby dalším zemím afrického kontinentu«.

Al-Ghadran poznamenal, že mezi priority Egypta pro BRICS patří přechod na zelenou energii, potravinová bezpečnost a výměna zkušeností a přenos know-how.

Podle egyptského finančního analytika se mnohé iniciativy Káhiry navržené v rámci BRICS setkaly s podporou členských zemí skupiny. Mezi nimi vyzdvihl »vytvoření mechanismů a koordinaci akcí zaměřených na reformu globálního ekonomického systému s ohledem na rostoucí váhu a význam rozvojových zemí, širší institucionální vazby mezi investory do zemí BRICS a sjednocení platebních systémů s cílem používat v budoucnu při zúčtování národní měny«.

Vstup Egypta do BRICS podle al-Ghadrána posiluje pozici jeho země ve vztazích se Západem a přispívá také k dosažení rovnováhy a rozmanitosti v zahraničních vztazích. Tato rovnováha, jak zdůraznil, »pomáhá Káhiře čelit přeshraničním hrozbám a rizikům v podmínkách probíhajících hlubokých změn v globální ekonomice a mezinárodní politice«.

Když hovořil o významu vstupu Egypta do Nové rozvojové banky (NDB), založené v rámci BRICS v březnu 2023, expert poznamenal, že to Egyptu umožnilo »rozšířit obchodní vazby s členskými zeměmi skupiny, čímž se snížila poptávka po dolaru k financování egyptského dovozu a zmírnil se problém s likviditou«. NDB, jak vysvětlil, »přispívá k posílení regionální spolupráce a integrace prostřednictvím investic do infrastruktury a realizace národních projektů jednotlivých států«. Analytik spekuloval, že již v blízké budoucnosti se NDB stane nejlepší alternativou Světové banky.

Skupinu BRICS založily v roce 2006 Brazílie, Rusko, Indie a Čína, přičemž Jihoafrická republika se připojila v roce 2011. Letos 1. ledna se plnoprávnými členy staly Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Hlavní událostí letošního roku, během ruského předsednictví, bude summit v Kazani ve dnech 22.-24. října.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy