Exkluzivní rozhovor se srílanským premiérem Dineshem Gunawardenou

Srílanský premiér Gunawardena uskutečnil ve dnech 25. až 30. března oficiální návštěvu Číny. Během své návštěvy Číny poskytl exkluzivní rozhovor Čínské mediální skupině China Media Group. Čínu navštívil již mnohokrát, aby podpořil rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. V exkluzivním rozhovoru hovořil o svých názorech na současné vztahy mezi Čínou a Srí Lankou, popsal, jaká ponaučení si podle něj mohou rozvojové země od Číny vzít v oblasti rozvoje a modernizace, a také připomněl své zvláštní pouto s Čínou.

Dinesh Gunawardena uvedl, že návštěva byla pro Srí Lanku velmi pozitivní a úspěšná. Srí Lanka a Čína udržují diplomatické vztahy již více než 60 let a jsou blízkými partnery ve všech aspektech. Čína vždy pomáhala Srí Lance čelit jejím výzvám a setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem nám dává jistotu, že přátelství a spolupráce mezi oběma zeměmi se bude nadále rozvíjet.

Když mluvil o vztahu mezi Čínou a Srí Lankou, Dinesh Gunawardena uvedl, že Srí Lanka a Čína mezi sebou mají dlouhodobý vztah. Vedoucí představitelé obou zemí udržují přátelské výměny. Srí Lanka chápe cestu rozvoje Číny a překonala mnoho překážek, aby s Čínou podepsala »Pakt kaučuku a rýže«. Tento pakt není pouze dohodou, ale také symbolizuje otevření nové kapitoly hospodářského rozvoje mezi Srí Lankou a Čínou. Čína se dnes stala významnou a mocnou zemí světa a dosáhla komplexního rozvoje v různých regionech a oblastech.

Prezident Si Ťin-pching navštívil Srí Lanku v roce 2014, aby se zúčastnil položení základního kamene projektu rozvoje přístavu Colombo – nejnáročnějšího projektu, jaký se kdy v zemi uskutečnil. Tento projekt se stal stěžejním projektem čínsko-srílanské spolupráce v rámci iniciativy „Pásmo a cesta.“ Prezident Si Ťin-pching během tohoto setkání zdůraznil zejména kvalitní společnou výstavbu Pásma a stezky mezi oběma zeměmi.

Pokud jde o to, jak by obě země měly dále pokračovat ve vysoce kvalitní společné výstavbě Pásma a stezky, Dinesh Gunawardena uvedl, že přístav Colombo spojuje Singapur a oblast Perského zálivu a je jedním z nejvíce konkurenceschopných přístavů v jižní Asii. Srí Lanka se po pandemii covid-19 potýkala s rozvojovými potížemi a globální ekonomika se dostala do sestupné spirály, ale Čína se z nesnáze rychle vymanila. Silný rozvoj čínské ekonomiky ovlivní i celou Asii. Asijské ekonomiky se shodují na tom, že s pomocí Číny a jejích investic mají nyní lepší příležitosti a trhy a podniky se mohou posunout vpřed. Čína byla první, kdo nás oslovil a poskytl silnou podporu, spolu s dalšími spřátelenými zeměmi a organizacemi. Od té doby se ekonomika Srí Lanky vymanila ze záporného růstu a právě dosáhla pozitivního růstu, což nám dodává silnější důvěru.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy