U příležitosti 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Demokratickou republikou Kongo poskytl nedávno prezident této africké země Denis Sassou-Nguesso rozhovor Čínské mediální skupině (China Media Group, CMG).
»Během svých 16 cest do Číny jsem byl svědkem obrovských změn v této zemi, a to uznávají všichni, i ti, kdo jsou proti. Lid Konga tomuto vývoji, který je výsledkem dlouhodobého úsilí Číny, věnuje náležitou úctu,« řekl Denis Sassou-Nguesso.
Čína a Demokratická republika Kongo podle prezidenta spolupracují v mnoha oblastech, jako je výstavba infrastruktury, zdravotnictví, zemědělství a chov zvířat.
»Měli jsme diskuse mezi vůdci důležitých afrických zemí a v rámci iniciativy Pásmo a cesta navrhujeme propojit Indický oceán a Atlantský oceán vybudováním silnice. Z Mombasy v Keni povede silnice přes ugandsko-rwandskou hranici k řece Kongo. Velký přístav bude postaven v Kisangani v Demokratické republice Kongo, stejně jako podél řeky Kongo v Brazzaville a Kinshase a na silnici z Brazzaville do Pointe Noire. Toto je náš plán na propojení Indického a Atlantského oceánu a není to jen nápad, je to právě realizováno. Jsme přesvědčeni, že takovou infrastrukturu potřebujeme k vybudování africké kontinentální zóny volného obchodu. Iniciativa Pásmo a stezka takto pomáhá Africe,« řekl Denise Sassou-Nguesso.
Na otázku ohledně západních obvinění, že Čína provádí v Africe politiku »neokolonialismu«, prezident Konga odpověděl: »Je překvapivé, že to říkají stejní lidé, jejichž země kolonizovaly Afriku, kteří sem prosadili neokolonialismus a podporovali apartheid, což je označení pro politiku rasové segregace zejména v kontextu bývalého uspořádání na jihu Afriky. Byli to oni, kdo podporoval kolonialismus. Byli to oni, kdo praktikovali otroctví v Africe. Oni byli těmi, kdo nás okrádali o naše přírodní zdroje. Musíme to s nimi někdy probrat tváří v tvář.«
»Všichni vidíme, že svět je na křižovatce, všude je násilí a chaos. My v Kongu tvrdě pracujeme na tom, abychom zajistili, že naši občané budou žít a pracovat v míru, ale nemůžeme sami zůstat ostrovem míru v současném neklidném světě. To je důvod, proč nás všude nesmírně znepokojují problémy míru a bezpečnosti. Kongo proto doufá, že bude hrát roli prostředníka v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. V minulosti jsme hráli důležitou roli v národně osvobozeneckém procesu Jižní Afriky. V tomto smyslu se domnívám, že iniciativa prezidenta Si Ťin-pchinga pro globální bezpečnost, globální rozvoj a globální civilizaci má praktický význam a odpovídá změnám, kterých jsme svědky. Musíme přemýšlet o globální správě jiným způsobem, jinak se propadneme do bažiny,« dodal prezident Denis Sassou-Nguesso.
(pr)