Evropský průzkum poukazuje na ochotu vnímat Čínu jako partnera

Podle nedávného průzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) chtějí Evropané zůstat neutrální ohledně vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a staví se zdrženlivě vůči omezování Číny jako »ohrožení«.

Téměř ve všech zemích, v nichž se instituce dotazovala, převládá názor, že Čína je pro Evropu »nezbytným partnerem«, uvádí zpráva vydaná 7. června.

Zpráva, která odráží názory 16 168 respondentů, vychází z průzkumu provedeného v 11 evropských zemích včetně Francie, Německa a Španělska.

Podle průzkumu si v průměru 62 % respondentů myslí, že jejich země by měla zůstat neutrální vůči »potenciálnímu konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou«.

Zpráva uvádí, že Evropané zřejmě nesdílejí názor mnoha amerických stratégů, že východní křídlo NATO a Indopacifik jsou dvě vzájemně propojené scény.

Řidič při práci v kontejnerovém terminálu III v řeckém přístavu Pireus, 16. února 2023. Více než 13 let oboustranně výhodné spolupráce mezi čínskou společností COSCO Shipping a největším řeckým přístavem Pireus se ukázalo jako ukázkový vzor pro společný rozvoj, uvedli vrcholoví manažeři a zaměstnanci účastnící se tohoto přelomového investičního projektu. FOTO – Xinhua/Marios Lolos

Zpráva zároveň uvádí, že tři čtvrtiny respondentů souhlasí s tím, že Evropa nemůže vždy spoléhat na Spojené státy a musí se starat o vlastní obranné kapacity. Méně než 10 % respondentů věří, že Spojené státy budou Evropu vždy chránit.

Neochota Evropanů vybrat si stranu mezi Čínou a Spojenými státy vyplývá podle odborníků ze vzájemné závislosti Evropy a Číny.

Hospodářské vazby vedly k mnohem větší vzájemné provázanosti, než si většina lidí mimo podnikatelský sektor uvědomuje, řekl Jochum Haakma, předseda nizozemsko-čínské obchodní rady a předseda Asociace podnikatelů EU a Číny v Bruselu.

Podle Haakmy vyžaduje provázanost EU s Čínou pragmatický přístup k vyvažování jejich vztahů se Spojenými státy a Čínou, a proto je nezbytné udržovat s Čínou dobré vztahy.

Hospodářské vztahy mezi Čínou a EU jako zásadními obchodními partnery se rychle rozvíjejí v odvětvích baterií, elektrických vozidel a fotovoltaických výrobků.

Návštěvník se chystá ochutnat čaj během zahajovacího ceremoniálu kulturního salonu Ja-ťi »Čaj pro harmonii« v Čínském kulturním centru v belgickém Bruselu 4. května 2023. FOTO – Xinhua/Zheng Huansong

Podle údajů čínského ministerstva obchodu vzrostly v roce 2022 objem nových investic evropských společností v Číně o 70 % na 12,1 miliardy amerických dolarů. V loňském roce dosáhl bilaterální obchod mezi Čínou a EU nového maxima ve výši 847,3 miliardy amerických dolarů.

Ve všech zemích dotazovaných ECFR se pouze 22 % Evropanů domnívá, že ekonomické vztahy regionu s Čínou přinášejí více rizik než výhod.

Místo soustavného soupeření by Evropa a Čína měly být globálními partnery, aby se zlepšilo celosvětové uspořádání, uvedl Maria Joao Rodrigues, prezident Nadace pro evropská progresivní studia. »To může pro svět znamenat velkou změnu.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy