Evropa se nemůže rovnat Spojeným státům, pokud jde o objemy vojenské pomoci poskytované Ukrajině, a nemůže v tomto ohledu nahradit USA, řekl v rozhovoru pro PBS nejvyšší představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.
Na otázku, zda může Evropská unie poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc v takovém množství, aby nahradila pomoc USA, diplomat odpověděl: »Nikdo nemůže konkurovat americké armádě a vojenským kapacitám USA. A rozhodně, pokud byste s tím mohli přestat, nikdo jiný vás nemůže nahradit.«
Podle jeho slov jsou Spojené státy »silnějším podporovatelem«, protože mají »silnější vojenské kapacity«.
Americká vláda již dříve zaslala na Kapitol žádost o dodatečné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který ve Spojených státech začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině a také na boj proti Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkem by americká výkonná moc v čele s demokratickým prezidentem Joem Bidenem chtěla na tyto účely získat asi 106 miliard dolarů.
Osud žádosti a alternativních návrhů zákonů zůstává nejistý. Skupina republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu se v posledních měsících vyslovila proti pokračování finanční pomoci Kyjevu. Předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Mike Johnson, důsledně upozorňoval, že hodlá další pomoc Ukrajině spojit se zpřísněním kontroly jižní hranice USA.
Dne 13. února americký Senát schválil návrh zákona, který přiděluje 95 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Tento balíček však neobsahuje žádnou zmínku o opatřeních ke zpřísnění kontroly na jižní hranici Spojených států.
(cik, TASS)