Rada EU oficiálně rozhodla o zrušení pasových kontrol mezi zeměmi schengenského prostoru Rumunskem a Bulharskem od března 2024, ale pouze v letecké a námořní dopravě, na pozemních hraničních přechodech zůstanou zachovány, uvedla mise Španělska, které do konce roku předsedá Radě EU. Zavedení »částečného Schengenu« pro tyto dvě země bylo prvním precedentem v historii EU.
»Rada EU rozhodla o rozšíření schengenského prostoru o Bulharsko a Rumunsko. Kontroly na vnitřních námořních a vzdušných hranicích budou zrušeny v březnu 2024, rozhodnutí o zrušení kontrol na pozemních hraničních přechodech bude přijato později,« uvedlo španělské předsednictví EU v prohlášení.
Otázku, zda Rumunsko a Bulharsko budou nyní moci vydávat cizincům schengenská víza, zatím žádná z evropských struktur nevyjasnila.
Evropská komise oznámila připravenost těchto dvou zemí vstoupit do Schengenu již v roce 2011 – čtyři roky po jejich přijetí do EU, ale proces byl po dalších 12 let blokován různými členskými státy.
Posledním odpůrcem přijetí těchto států bylo Rakousko, které své veto zrušilo až 30. prosince odpoledne, což umožnilo dokončit písemný postup v Radě EU na dálku.
Migranti a hranice
Od začátku migrační krize v roce 2015 řada zemí schengenského prostoru opakovaně obnovila hraniční kontroly na svých pozemních vnitřních hranicích EU, ale stalo se tak bez revize parametrů schengenských dohod. Jen v roce 2015 bylo v EU oficiálně zaznamenáno přibližně 2 miliony nelegálních překročení hranic společenství.
Ze stejného důvodu bylo opět odloženo plnohodnotné přistoupení Rumunska a Bulharska k Schengenu se zrušením pozemní vnitřní hranice.
Poprvé v historii
Samotný proces přijetí do některého z evropských společenství (Evropská unie, eurozóna, schengenský prostor) nebyl dosud nikdy rozdělen na etapy; dříve se po přijetí všechny kandidátské země okamžitě stávaly plnoprávnými členy těchto struktur. Samotné pojmy »částečný«, »námořní«, »vzdušný« nebo »pozemní« Schengen se proto nikdy dříve nepoužívaly.
Schengenské společenství vytvořily v roce 1985 Francie, Německo, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko. Hranice schengenského prostoru se neshodují s hranicemi Evropské unie, ačkoli obě struktury dosud zahrnovaly po 27 státech. Členy Schengenu jsou i státy, které nejsou členy EU, a to Švýcarsko, Island, Norsko a Lichtenštejnsko. Členské státy EU Irsko a Kyperská republika se však Schengenu neúčastní, zatímco Rumunsko a Bulharsko nyní obdržely pouze částečné pozvání.
(jb, TASS)