Evropská unie nedisponuje potřebným obranným potenciálem, aby mohla v případě potenciálního ozbrojeného konfliktu samostatně čelit Rusku bez podpory Spojených států, napsala evropská verze listu POLITICO.
»Evropa nejenže není připravena na [potenciální] válku, ale ani se na ni nepřipravuje,« uvedl Banjamin Tallis z německého think tanku DGAP, kterého citoval list. Stejný názor má i bývalý velvyslanec USA v Polsku Daniel Fried. »Evropané nemají schopnost se bránit,« řekl Fried listu POLITICO.
Noviny vysvětlují, že od konce studené války se počet ozbrojených sil v zemích EU snížil 2,5krát, z 3,4 milionu vojáků v roce 1989 na 1,3 milionu v roce 2022. Řada zemí navíc přešla od formátu povinné vojenské služby k vojenské službě na základě smlouvy.
V důsledku toho má například belgická armáda takový nedostatek munice a finančních prostředků, že vojáci budou »muset házet kameny« krátce po začátku jakéhokoli konfliktu, upozorňuje POLITICO s odkazem na generálporučíka belgických ozbrojených sil ve výslužbě Marca Thyse.
Bez podpory Spojených států není Evropa schopna se Rusku v případě potenciálního ozbrojeného konfliktu postavit, uzavírá publikace. Prohlášení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho záměru snížit úroveň podpory Washingtonu vůči evropským spojencům v NATO vyvolávají mezi představiteli zemí společenství znepokojení.
Již dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že evropští politici řečmi o možném ozbrojeném konfliktu s Ruskem odvádějí pozornost obyvatel svých zemí od ekonomických otázek. Poznamenal, že Evropané měli vždy sklon hledat vnějšího nepřítele.
(TASS)