Evropská komise (EK) považuje za nezbytné, aby gruzínské úřady stáhly návrh zákona o zahraničních agentech, který projednává parlament země, neboť tato iniciativa je v rozporu se závazky, které Tbilisi přijalo v souvislosti se vstupem do EU. Informoval o tom server POLITICO.
»Oznámení vládnoucí strany o opětovném předložení návrhu zákona o zahraničních agentech]je znepokojivé a vyzýváme Gruzii, aby jej stáhla v souladu s veřejnými závazky vlády a vládnoucí strany,« uvedl.
Podle zdroje listu Evropská rada udělila Gruzii status kandidátské země pro vstup do EU »pod podmínkou provedení řady kroků«. »Mezi ně patří zajištění svobody projevu a shromažďování, jakož i konzultace a zapojení občanské společnosti, což jí umožní aktivně se účastnit legislativních a politických procesů a umožní jí svobodně jednat,« dodal zástupce EK.
Evropská komise by nyní měla posoudit důsledky případného přijetí zákona a na podzim »podat zprávu o situaci v Gruzii« a o tom, jak tato situace ovlivní integraci země do EU, píše POLITICO.
Gruzínská vládnoucí strana počátkem dubna oznámila, že se rozhodla znovu předložit parlamentu návrh zákona »O transparentnosti zahraničního vlivu«, a to rok poté, co podobná iniciativa vedla k masovým protestům, které donutily úřady od jeho přijetí upustit. Text návrhu zákona je stejný jako v roce 2023, s výjimkou pojmu »agent zahraničního vlivu«. Místo něj byl použit termín »organizace řídící se zájmy cizí moci«.
Proti návrhu zákona se postavila opozice, prezidentka Salome Zurabišviliová i diplomatický sbor, včetně zastoupení EU v Gruzii a velvyslanectví USA. Podle odpůrců iniciativy bude návrh zákona bránit integraci Gruzie do Evropské unie.
(cik)