Od 24. května, kdy 18letý střelec zavraždil 19 žáků základní školy a dvě učitelky v texaském Uvalde, bylo v USA zastřeleno 730 lidí, píše dnes zpravodajský web televize Sky News. Za stejnou dobu se podle něj střílelo se smrtelnými následky ve 43 z 50 amerických států.
Třiadvacet z více než 700 zastřelených při 650 incidentech byly děti a v 66 případech šlo o mladistvé. V posledních dvou týdnech tak bylo v USA zastřeleno víc dětí než ve škole v Uvalde, píše Sky News.
Čísla poskytují hluboce znepokojivý kontext pro kongresmany, kteří se snaží najít společnou řeč ohledně toho, jak, nebo dokonce jestli, reformovat americké zákony o zbraních.
Změna zbrojních zákonů v nedohlednu
Rodiče školáků a přeživší střelby v Uvalde poskytnou politikům své svědectví. Promluví například 11letá Miah Cerrillová, která se pomazala krví mrtvého spolužáka a předstírala, že je mrtvá, aby si zachránila život. Slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled se má věnovat »naléhavé epidemii násilí páchaného střelnými zbraněmi«. Demokraté a republikáni jsou přitom nadále rozděleni v tom, do jaké míry je zapotřebí zbrojní zákony měnit.
Sky News s odkazem na svou analýzu píše, že střelba v Uvalde nebyla co do celkového denního počtu smrtelných obětí střelných zbraní v USA nijak výjimečná – od střelby v texaské škole totiž bylo jen pět dní, kdy v USA následkem střelných poranění zemřelo méně lidí než 24. května. Ve většině z případů střelby zemřel jeden člověk, mnohdy po vyhrocené pouliční rvačce, či v případech domácího násilí nebo po zákroku policie.
Ve stejný den, kdy se střílelo v Uvalde, 19letý mladík před domem v Akronu v Ohiu zastřelil 15letého chlapce. V Mobile v Alabamě 24letý muž zastřelil svého 61letého otce. V Jersey City v New Jersey policie zastřelila 59letého muže, který vytáhl zbraň na svou partnerku. V Atlantě v Georgii zabil 32letý muž 31letého kvůli sporu, který se týkal hazardu. Zmíněné případy jsou přitom jen zlomkem z 33 incidentů zaznamenaných 24. května.
(jb, čtk)