Po třech letech je generální ředitel Tesly Elon Musk zpět na čínské půdě. V úterý se s ním sešel čínský ministr zahraničí Čchin Kang. Elon Musk dal jasně najevo, že Tesla je proti »odpojení a přerušení řetězce«, a poskytl živou analogii: »Zájmy USA a Číny jsou propojeny jako siamská dvojčata – neoddělitelně.« Ve chvíli, kdy se čínsko-americké vztahy potýkají s problémy, Elon Musk vyjádřil aspirace mnoha amerických obchodníků a Washington by měl pozorně naslouchat.
Elon Musk se nikdy netajil tím, že věnuje zvláštní pozornost čínskému trhu. Před třemi lety odcestoval do Šanghaje na slavnostní předání Modelu 3 čínské výroby a spontánně tančil na pódiu. Během posledních tří let se Tesla intenzivně angažovala na čínském trhu – s pozoruhodnými výsledky. Podle výroční zprávy Tesly dosáhly roční dodávky ze šanghajského závodu Tesly v roce 2022 celkem 710.000 vozů, což představuje více než polovinu celosvětových dodávek.
V tomto roce přijela na návštěvu Číny řada vedoucích pracovníků velkých amerických společností, jako jsou Apple, JP Morgan a General Motors, což je fenomén, který nyní pokračuje návštěvou Elona Muska v Číně. Před více než týdnem vedl čínský ministr obchodu v Šanghaji diskusi s americkými společnostmi a zdůraznil, že Čína je pevně odhodlána prosazovat vysoký stupeň otevírání se světu a že americké společnosti budou i nadále vítány, aby se usadily v Číně za účelem rozvoje a dosažení oboustranně výhodné situace. Zástupci podniků financovaných Spojenými státy, kteří se účastnili setkání, vyjádřili, že podniky jsou nadále optimistické ohledně vyhlídek rozvoje čínského trhu a jsou ochotny dále rozvíjet čínský trh.
Je ekonomický zákon, že kapitál směřuje tam, kde je vysoká návratnost. Podle průzkumu Americké obchodní komory v Číně 66 % amerických společností v Číně uvedlo, že během příštích dvou let udrží nebo zvýší investice v Číně. Na druhé straně skutečnost, že americké společnosti zůstávají vůči čínskému trhu pozitivní, ukazuje, že si uvědomují, že potlačování a omezování Číny jejich vlastními vládami nakonec poškodí jejich obchodní zájmy a že se nechtějí stát obětí politiky.
Hluboké ekonomické vazby mezi Čínou a USA a vzájemně výhodná spolupráce jsou v zájmu obou zemí a jsou prospěšné i pro svět – to je běžná logika, která byla opakovaně prokázaná v praxi.
Čína při setkání s Elonem Muskem použila jako metaforu i vozy Tesla s tím, že pro dobrý rozvoj čínsko-amerických vztahů je nutné pevně uchopit volant a pohybovat se správným směrem vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce. Měli byste včas »šlápnout na brzdu«, abyste se vyhnuli »nebezpečné jízdě«. Měli byste také včas »šlápnout na plyn«, abyste podpořili oboustranně výhodnou spolupráci.
Jsou politici ve Washingtonu, kteří »předpověděli« tání čínsko-amerických vztahů, skutečně připraveni šlápnout na brzdu pochybení a šlápnout na plyn pro oboustranně výhodnou spolupráci? Američtí podnikatelé jako Elon Musk to od nich jistě očekávají a čím dříve, tím lépe.
(pr)