Pozornost celého světa je nyní upřena na nejdůležitější hospodářskou událost roku. V Petrohradě bylo zahájeno fórum (SPIEF), které přilákalo 130 zahraničních delegací. S každou z nich lze přinejmenším nastínit způsoby spolupráce. S mnoha z nich je možné dále rozvíjet spolupráci. A letos je co ukázat. Sankce podnítily rozvoj ruské domácí výroby. Na stáncích fóra jsou ruské roboty, automobily a kosmetika.
S velbloudími holemi a bubnujícími rytmy: hlavní hosté Petrohradského ekonomického fóra byli z Emirátů. Přijeli s národními tanci a mohou odjet ve zbrusu nové Ladě. Ta byla právě v Petrohradě představena.
»Je to dobré auto, líbí se mi. Je to dobré auto od velké ruské společnosti,« říká Ahmad Mohammed, ministr kultury a mládeže SAE. To je podstata hlavní hospodářské události roku. Na Pulkovských výšinách u Petrohradu již po šestadvacáté v řadě Rusko ukazuje světu, v čem je tak silné.
»Je to první dron, který jde dnes do sériové výroby, a pravděpodobně první dron, který uletěl maximální počet cílových zátěží,« uvedl Vladimir Markin, zástupce šéfa výboru pro hospodářskou politiku ruské Státní dumy.
Ruská ekonomika je pod přísnými sankcemi. Na investice není čas. Agentura Bloomberg přišla ráno s článkem: »Složení účastníků SPIEF hovoří o izolaci Ruska«.
Zástupci 130 zemí, kteří se dnes sešli v Petrohradě, nesouhlasili. První den fóra je to vidět na malých a středních podnicích. Těm byla věnována většina dnešních zasedání. Zahraniční účastníci s tím souhlasili. V kuloárech zcela upřímně říkají: paralelní dovoz hodně změnil ve světových hospodářských vztazích s Ruskem.
»Takový strach obvykle nemáme. To velké korporace se takových sekundárních sankcí bojí. A v praxi je zakladatel malých a středních podniků agresivnější a může na sebe vzít určité riziko,« říká Ramnik Singh Kohli, šéf Micromax Informatics v Rusku a SNS.
Emiráty se však nehodlají ohlížet ani na Západ. Země představuje ekonomické klastry v Petrohradě. Ty by se mohly stát novými centry průmyslového Ruska.
»Vidíme dobré šance na perspektivní růst. Ve skutečnosti se tak děje již nyní. A fórum to potvrzuje. Musíme ruskému byznysu něco nabídnout, aby se práce dařila,« poznamenává Anas Yousef Abdel Gafer, obchodní ředitel svobodné ekonomické zóny Ras Al Khaimah.
Šéf platebního systému Mir Vladimir Komlev ve studiu Izvestija uvedl, že počet domácích karet již překročil 200 milionů. Ruskými plastovými kartami je nyní možné platit například na Kubě.
»Doufáme, že nyní budou karty MIR v blízké budoucnosti přijímat nejen bankomatové sítě na Kubě – tam se tak již stalo na začátku letošního roku. Nyní do poloviny doufáme, že to budou všechny stejné sítě POS-terminálů, kde bude možné platit obyčejnou kartou MIR nebo chytrým telefonem se staženou aplikací Mir Pay,« řekl Komlev.
A takových novinek bude v příštích dnech jen přibývat. Petrohradská ekonomika nabírá na obrátkách.
(brom)