Tempo hospodářského oživení v Číně se po znovuotevření trhu udržuje, protože pragmatická politika zaměřená na růst v zemi oživila důvěru v podnikání a zaměstnanost, uvedl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua hlavní ekonom Morgan Stanley pro Čínu Robin Xing.
»Vidíme, že růst HDP dosáhne v roce 2023 5,7 % a bude se podílet na globálním hospodářském růstu 40 %,« uvedl Xing.
Zdá se, že reálná spotřeba soukromého sektoru vzroste z minima o více než devět procent, což zvedne celkový HDP o 3,8 procentního bodu, protože oživení na trhu práce zvýší příjmy, normalizuje spotřební apetit a případně sníží nadměrné úspory, dodal.
Jednou z obav ohledně čínské ekonomiky bylo, že navzdory opětovnému otevření by se lidé mohli nadále obávat covidu a nevrátit se k normálnímu životu. To by v celkovém důsledku mohlo ohrozit spotřebu.
»Nicméně došlé údaje o spotřebě a mobilitě během čínských novoročních svátků spolu s naším posledním průzkumem tyto obavy pravděpodobně zažehnaly,« uvedl Xing.
Pokud jde o dva klíčové faktory spotřeby – velikost peněženky a sklon ke spotřebě – poslední průzkum provedený společností Morgan Stanley v posledním lednovém týdnu ukazuje na pokračující zlepšování. Spotřebitelé uváděli růžovější vyhlídky na trhu práce a očekávali vyšší růst příjmů o osm procent v roce 2023. Mezitím se zvýšil i záměr utrácet – 24 procent respondentů hodlá zvýšit své výdaje.
Podle Xingových odhadů se od pandemie nahromadily přebytečné úspory v hodnotě tří až čtyř bilionů jüanů (asi 582,7 miliardy amerických dolarů), což odpovídá sedmi až devíti procentům roční spotřeby domácností.
»Většina těchto dodatečných úspor je preventivní, protože spotřebitelé více spořili kvůli nejistým vyhlídkám příjmů, a tento proces by se mohl částečně zvrátit,« uvedl.
Údaje také ukazují, že cestovní ruch v době jarních svátků dosáhl 90 procent úrovně před covidem a kapacita vnitrostátních letů a vnitroměstská mobilita se do značné míry normalizovaly.
»Znovuotevření se netýká pouze cestování,« řekl Xing a dodal, že osobní interakce je klíčovou součástí usnadnění obchodních transakcí v Číně a v roce 2022 byla z větší části zmrazena.
Pokud jde o útlum v oblasti bytového trhu, Xing se domnívá, že si pravděpodobně nevybere trvalou daň na ekonomice, protože silnější podpora poptávky i nabídky v oblasti bydlení by měla v letošním roce zmírnit tlak na pokles cen nemovitostí.
Xing rovněž poznamenal, že příznivé podnikatelské prostředí bude pravděpodobně i nadále převládat, neboť politici opakovaně zdůrazňovali, že vláda bude podporovat tvorbu bohatství a soukromé podnikání, aby posílila podnikatelskou důvěru.
Kromě toho se čínská vláda snaží podpořit hospodářský růst i po uplynutí krátkodobého horizontu, aby čelila strukturálním překážkám v podobě slabšího demografického vývoje, pomalejší produktivity a náročného vnějšího prostředí, dodal Xing.
(Zhou Qianxian, Xinhua)