Egyptské úřady prohlásily, že neotevřou koridory pro průchod uprchlíků a vysídlenců z pásma Gazy. Informuje o tom izraelský list The Jerusalem Post s odvoláním na zdroje v egyptských bezpečnostních službách.
Podle něj Káhira, která často zprostředkovává jednání mezi Izraelem a Palestinou, nadále trvá na tom, aby »řešily konflikty v rámci svých hranic«, neboť jen tak lze »zajistit právo Palestiny na státnost«. »Egypt jednal se Spojenými státy a dalšími zeměmi o plánech na poskytování humanitární pomoci přes své hranice s pásmem Gazy, ale odmítl jakýkoli krok k vytvoření bezpečných koridorů pro uprchlíky prchající z enklávy,« uvádí publikace.
Egypt a OSN již dříve uvedly, že považují zhoršení humanitární situace v pásmu Gazy za nepřijatelné a zasazují se o uplatnění diplomatického úsilí na ochranu civilistů. Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil obavy, že současná situace představuje reálnou hrozbu pro regionální bezpečnost, a ocenil úsilí Egypta o usnadnění dodávek humanitární pomoci do palestinské enklávy. OSN rovněž uvedla, že spolupracuje s Káhirou na vytvoření koridorů pro dodávky humanitární pomoci z Egypta do Gazy.
Koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby zároveň uvedl, že USA aktivně jednají s Egyptem a Izraelem o možnosti vytvoření koridoru pro odchod uprchlíků z Gazy.
Situace na Blízkém východě se prudce vyostřila poté, co 7. října pronikli do Izraele ozbrojenci Hamásu z pásma Gazy. Hamás považuje útok za odpověď na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a zahájil údery proti němu a částem Libanonu a Sýrie. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu. Více než 1 tisíc Palestinců bylo zabito, téměř 5,5 tisíce bylo zraněno, na izraelské straně bylo obětí konfliktu až 1,5 tisíce osob, téměř 4 tisíce byly zraněny.
(jb, TASS)