Včerejší zřícení amerického průzkumného bezpilotního letounu MQ-9 Reaper do Černého moře je pochopitelně Spojenými státy a Ruskem popisováno a hodnoceno rozdílně. Mezi oběma stranami nicméně již došlo ke konzultacím na americkém ministerstvu zahraničí, kam byl předvolán ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Ten poté označil schůzku s náměstkyní ministra zahraničí USA pro evropské a euroasijské záležitosti Karen Donfriedovou za konstruktivní.
Podle americké armády ke zřícení dronu došlo poté, co se s ním dostal do kontaktu ruský bojový letoun Su-27 a poškodil mu vrtuli. Podle ruského ministerstva obrany americký bezpilotní letoun ztratil kontrolu a srazil se s vodní hladinou v důsledku vlastních prudkých manévrů, ruské stíhačky s ním nenavázaly kontakt a nepoužily žádné zbraně.
Antonov v rozhovoru s novináři po konzultacích s Donfriedovou potvrdil, že mezi stranami přetrvávají v interpretaci incidentu neshody. Na otázku, zda Donfriedová v souvislosti s incidentem varovala před »nějakými důsledky«, velvyslanec s úsměvem odpověděl: »Myslíte, zda mi vyhrožovala, nebo ne?. »Ne, vyměnili jsme si názory na tuto otázku, protože mezi námi panuje určitá neshoda v tom, co přesně se dnes stalo.«
Uvedl také, že vyzval americkou stranu, aby mimo jiné objasnila, jak by Washington reagoval, kdyby se ruský dron typu MQ-9 zachycený nad Černým mořem objevil v těsné blízkosti hranic USA. »Zajímalo mě, jaká by byla reakce Spojených států, kdyby se například zítra ruský dron přiblížil k americkým teritoriálním vodám, velmi blízko New Yorku nebo San Franciska,« poznamenal Antonov.
Velvyslanec rovněž upozornil na skutečnost, že tento typ víceúčelového bezpilotního letounu, který lze použít i v úderné verzi, je schopen nést 1700 kg výbušnin v podobě munice.
»Nepřijatelné akce armády Spojených států v těsné blízkosti našich hranic vyvolávají znepokojení. Jsme si dobře vědomi toho, k jakým úkolům jsou takové průzkumné a úderné drony používány,« uvedl Antonov.
Citoval v té souvislosti koordinátora Rady národní bezpečnosti USA pro strategickou komunikaci Johna Kirbyho, který uvedl, že americké bezpilotní letouny provádějí tento druh přeletů denně.
»Co dělají tisíce kilometrů od Spojených států? Odpověď je zřejmá – shromažďují zpravodajské informace, které později kyjevský režim využívá k útokům na naše ozbrojené síly a území,« řekl Antonov.
Připomněl také, že Washington již Kyjevu dodal zbraně v hodnotě 33 miliard dolarů. »Jen se nad tímto číslem zamyslete! Je naprosto jasné, že jsou to Spojené státy, kdo vede situaci k záměrné eskalaci plné přímého ozbrojeného konfliktu,« uvedl ruský diplomat.
Nicméně dodal: »Domníváme se, že je důležité, aby komunikační linky zůstaly otevřené. Rusko neusiluje o konfrontaci a stojí o pragmatickou spolupráci v zájmu národů našich zemí.«
Co je MQ-9 Reaper
Jedná se o modulární průzkumný a úderný bezpilotní letoun vyvinutý společností General Atomics Aeronautical Systems. Je vybaven turbovrtulovým motorem a dokáže vyvinout rychlost více než 400 kilometrů za hodinu. Maximální doba letu je 24 hodin. Dron je schopen nést rakety vzduch-země a vzduch-vzduch a laserem naváděné bomby.
(ici, TASS)
Na DEZINFORMAČNÍM webu je animace havárie toho dronu. Neodvažuji se sem dát odkaz
Stříž, podle novinky .cz z 15.3.2023 upozornil,, že jeho prohlášení nebylo žádným nařízením či vyhrožováním lidem, nýbrž pouze upozorněním na možné důsledky jejich případného jednání.
—-Řízení dronu a informace od něj běží vzduchem. Pokud letadlo podletí pod dronem nebo jinak komunikaci přeruší, dron pravděpodobně spadne To se stalo při sestřelení dronu v Iránu.
–Na diskuzi, na dezinformačním webu, někdo napsal, že dron vytáhli z moře Číňani nebo Iránci a teď nabízejí jeho kopie i do USA
no co by dělal ? navádí ukrajince na ruské cíle a tedy se přímo vojensky zapojuje do konfliktu. A že byl v mezinárodním vzdušném prostoru ? Vojenský dron ? To byly ruské stíhačky taky.
Co dělají tisíce kilometrů od Spojených států- ať lítá nad „yellowstone“….
Pod bukem za bukem loupežníci skrývají se, pod bukem za bukem loupežníci jsou
Také se mi líbí „rumcajs“.