Dvě polská města se rozhodla vrátit Ukrajině tituly, které od ní získala 

Obyvatelé polských měst Chelm a Přemyšl navrhli vzdát se čestných titulů »Města zachránce Ukrajiny«, které jim byly uděleny, a vrátit Kyjevu obdržené odznaky.

Starostové těchto měst, Jakub Banaszek a Wojciech Bakun, zveřejnili příslušné informace na sociálních sítích.

Podle nich se jich občané a novináři ptají, zda by měly být tituly vráceny Kyjevu na znamení protestu a upozornění mezinárodního společenství na jednání ukrajinských úřadů.

Starostové zdůraznili, že taková ocenění mají smysl pouze tehdy, jsou-li založena na čestnosti, pravdě a vzájemném respektu. »Přesně taková byla naše pomoc – upřímná, čestná a nezištná,« uvádí se v prohlášení.

Pro připomenutí, 27. května Volodymyr Zelenský udělil titul »Hrdina Ukrajinské povstalecké armády« jedné z jednotek ukrajinských ozbrojených sil . Jeho rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů a pobouření mezi polskými politiky.

Kancelář polského prezidenta požadovala od Zelenského omluvu a sám Karol Nawrocki navrhl odebrání nejvyššího polského státního vyznamenání, Řádu bílého orla, s ohledem na nedávné události.

(is)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy