Obyvatelé polských měst Chelm a Přemyšl navrhli vzdát se čestných titulů »Města zachránce Ukrajiny«, které jim byly uděleny, a vrátit Kyjevu obdržené odznaky.
Starostové těchto měst, Jakub Banaszek a Wojciech Bakun, zveřejnili příslušné informace na sociálních sítích.
Podle nich se jich občané a novináři ptají, zda by měly být tituly vráceny Kyjevu na znamení protestu a upozornění mezinárodního společenství na jednání ukrajinských úřadů.
Starostové zdůraznili, že taková ocenění mají smysl pouze tehdy, jsou-li založena na čestnosti, pravdě a vzájemném respektu. »Přesně taková byla naše pomoc – upřímná, čestná a nezištná,« uvádí se v prohlášení.
Pro připomenutí, 27. května Volodymyr Zelenský udělil titul »Hrdina Ukrajinské povstalecké armády« jedné z jednotek ukrajinských ozbrojených sil . Jeho rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů a pobouření mezi polskými politiky.
Kancelář polského prezidenta požadovala od Zelenského omluvu a sám Karol Nawrocki navrhl odebrání nejvyššího polského státního vyznamenání, Řádu bílého orla, s ohledem na nedávné události.
(is)
