Podle výpočtů agentury TASS na základě údajů Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav plynu (ENTSOG) dosáhly dodávky ruského plynu do Evropy plynovodem TurkStream minulý týden nového rekordu.
Od 3. do 9. února bylo přes kompresorovou stanici Strandža-2 na turecko-bulharské hranici (suchozemské pokračování mořského úseku plynovodu TurkStream) přečerpáno více než 390 milionů metrů krychlových. Jedná se o absolutní týdenní rekord v dodávkách od zahájení provozu plynovodu v lednu 2020. Předchozí maximum bylo zaznamenáno minulý měsíc s 376 mil. m3 za týden od 13. do 19. ledna.
Také v minulém týdnu byl několikrát překonán rekord v denních dodávkách plynovodem, který v pondělí 10. února dosáhl 56,7 mil. metrů krychlových.
Plynovod TurkStream, který vede z Ruska do Turecka přes Černé moře, má kapacitu 31,5 miliardy metrů krychlových plynu a je určen k zásobování Turecka a zemí jižní a jihovýchodní Evropy. V současné době je poslední aktivní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy poté, co byl tranzit přes Ukrajinu zastaven. Výchozím bodem TurkStreamu je kompresorová stanice Russkaja vybudovaná nedaleko Anapy.
Již dříve agentura TASS s odvoláním na údaje ENTSOG uvedla, že dodávky plynovodem TurkStream do Evropy dosáhly v lednu rekordních 1,56 miliardy metrů krychlových za měsíc. V roce 2024 se přeprava po této trase zvýšila o 23 % na 16,7 mld. metrů krychlových. Rekordních 7,6 mld. metrů krychlových z tohoto objemu směřovalo do Maďarska.
Dne 27. ledna obdržela Budapešť ujištění z Bruselu, že jí poskytne záruky energetické bezpečnosti, včetně snahy o obnovení tranzitu plynu z Ruska na Ukrajinu, zabránění přerušení tranzitu ruské ropy ropovodem Družba a ochrany plynovodu TurkStream před útoky. V reakci na to Maďarsko souhlasilo s prodloužením sektorových sankcí EU vůči Rusku o dalších šest měsíců po 31. lednu.
(pk, TASS)