Mnoho zemí se v současné době potýká s akutním nedostatkem zdravotnického a pečovatelského personálu. Do roku 2030 by mohlo na celém světě chybět až 10 milionů odborníků, uvedl ve čtvrtek na briefingu v Ženevě generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adanom Ghebreyesus.
»Zdravotničtí pracovníci jsou páteří každého zdravotnického systému,« připomněl a dodal, že »mnoho zemí se potýká s vážným nedostatkem lékařského a ošetřovatelského personálu a mnozí z nich odcházejí do jiných států za lepším platem a podmínkami,« uvedl generální ředitel. WHO odhaduje, že »pokud budou současné trendy pokračovat, bude do roku 2030 na světě chybět 10 milionů zdravotnických a pečovatelských pracovníků, přičemž tento nedostatek bude nejzávažnější v nejchudších zemích«.
»Pandemie COVID-19 připomněla světu nesmírnou hodnotu zdravotnických a pečovatelských pracovníků,« zdůraznil Gebreyesus. »Již před pandemií pracovalo mnoho těchto odborníků v nebezpečných podmínkách, za nízkou mzdu a s nedostatečným vzděláním. Během pandemie WHO odhadla, že polovina zdravotnických a pečovatelských pracovníků zažila ´emocionální vyhoření´«. Šéf WHO rovněž upozornil na skutečnost, že ačkoli ženy tvoří téměř 70 % zdravotnických pracovníků na celém světě, na vedoucích pozicích ve zdravotnictví zaujímají méně než čtvrtinu.
WHO vyzvala všechny země, aby chránily a investovaly do svých zdravotnických a pečovatelských pracovníků tím, že zajistí bezpečné pracovní podmínky, důstojnou mzdu, ochranu pracovních práv a ochranu před násilím a diskriminací.
(jb, TASS)