Tisíce příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra dnes pronikly do iráckého parlamentu. Tento týden se tak stalo už podruhé. Demonstranti, které se snažila zastavit policie, agentuře AP řekli, že protest uspořádali, aby zabránili zasedání parlamentu. Odpoledne oznámili, že hodlají v parlamentu zůstat, dokud nebudou splněny jejich požadavky.
Tisíce příznivců šíitského duchovního se dnes shromáždily v Bagdádu a vnikly do vládní a diplomatické čtvrti. Demonstraci se snažila rozehnat u sídla parlamentu policie, použila slzný plyn a ohlušující granáty. Protestující po policistech házeli kamení. Při zásahu bylo zraněno 100 demonstrantů a 25 členů pořádkových služeb, uvedla agentura AFP s odkazem na podvečerní vyjádření ministerstva zdravotnictví.
Demonstranti v okupované budově seděli v jednacím sále, ale také leželi na kobercích na chodbách nebo seděli opření o sloupy. Někteří se ovívali kusy kartonů, jiní si kvůli horku vysvlékli košile a zůstali jen v nátělnících. Mnozí trávili čas hrami na mobilních telefonech.
Sadrova výzva
Lidé se v Bagdádu shromáždili po Sadrově výzvě, aby vyšli do ulic a zabránili vzniku nové vlády nakloněné Íránu. »Přišli jsme, abychom odstranili zkorumpovanou politickou třídu a zabránili jí svolat zasedání parlamentu,« řekl jeden z demonstrantů. Parlament se dnes měl sejít a pravděpodobně by jednal o vzniku nové vlády. Demonstranti obsadili irácký parlament už ve středu.
Ke klidu a smířlivému řešení situace dnes vyzvalo mnoho politiků i například šéf mise OSN v Iráku. Oba bloky »by si měly sednout k jednomu stolu, vyjednávat a dohodnout se. Pro dobro Iráku a Iráčanů«, řekl v televizním projevu premiér Mustafá Kázimí.
Irák je v politické krizi od voleb z loňského října. Největší podporu měl blok šíitského duchovního, který se snažil složit vládu. Po neúspěchu ale Sadr nařídil svým příznivcům a spojencům opustit parlament. Proíránské síly pak jmenovaly Muhammada Súdáního kandidátem na post premiéra.
(jb, čtk)