Zatímco nad světovou ekonomikou stále visí riziko recese, probíhající »dvě zasedání« v Číně ujistila investory a podniky, že se druhá největší ekonomika světa vzpamatovává z otřesů covid-19 a bude i nadále sloužit jako silný motor růstu pro celý svět.
V neděli byla ve zprávě o práci vlády představena řada očekávaných ekonomických cílů pro rok 2023, které projednávají a diskutují o nich národní zákonodárci a političtí poradci, kteří se zde scházejí na svých každoročních zasedáních, známých také jako »dvě zasedání«.
Podle této zprávy by měl hrubý domácí produkt (HDP) země meziročně vzrůst přibližně o pět procent. Mezi další cíle patří přibližně 12 milionů nových pracovních míst ve městech a růst spotřebitelských cen o zhruba tři procenta.
Po pomalejším tříprocentním hospodářském růstu, který byl zaznamenán v loňském roce, oživení předpokládané ve zprávě spolu s řadou prorůstových opatření, od rozšíření domácí poptávky po modernizaci průmyslového systému a přilákání zahraničních investic, poskytlo novou injekci důvěry v odolnost a vyhlídky čínské ekonomiky.
Čína je schopna splnit svůj růstový cíl, uvedl ekonom Jü Miao-ťie, rektor Liaoningské univerzity a národní zákonodárce, s tím, že podnikatelské aktivity a život lidí se rychle vrací do normálu a že domácí růstová dynamika od začátku roku nabírá na obrátkách.
»Pro velkou rozvojovou zemi, jako je Čína, vyžaduje kvalitní rozvoj přiměřené tempo růstu a my musíme co nejrychleji podpořit plné hospodářské oživení,« řekl Liou šang-si, vedoucí Čínské akademie fiskálních věd a národní politický poradce.
Ve skutečnosti se objevuje stále více známek toho, že se ekonomika vrací na nohy, což dokazují hučící stroje v továrnách a znovu se objevující ruch v turistických atrakcích.
Index nákupních manažerů pro čínský výrobní sektor dosáhl v únoru hodnoty 52,6, což znamená nárůst dva měsíce po sobě a nejsilnější úroveň od dubna 2012. Důkazem zlepšující se nálady spotřebitelů jsou příjmy z cestovního ruchu, které meziročně vzrostly o 30 %, a kina po celé zemi vykázala během lednových týdenních svátků Svátku jara druhý nejvyšší počet pokladen v historii. Ve více městech došlo v lednu k meziměsíčnímu nárůstu cen bytů, což svědčí o stabilizaci trhu s nemovitostmi.
Zpráva CNN citovala Juliana Evanse-Pritcharda, vedoucího ekonomického oddělení pro Čínu ve společnosti Capital Economics, který uvedl, že nejnovější »mimořádně silné« údaje v Číně potvrzují »velmi rychlé oživení« ekonomické aktivity. Vzhledem k rychlému obratu se expert domnívá, že prognóza jeho firmy pro letošní rok, která počítá s růstem Číny o 5,5 %, může být příliš konzervativní.
Dosažení těchto cílů není snadný úkol. Navzdory vzestupnému trendu nedělní zpráva o práci vlády varovala před vnějšími problémy, které představuje přetrvávající vysoká inflace a oslabení hospodářského a obchodního růstu v celosvětovém měřítku, a uvedla, že je také třeba upevnit základy stabilního růstu doma.
K překonání výzev byla ve zprávě oznámena řada prorůstových opatření, včetně tříprocentního poměru deficitu k HDP, upřednostnění oživení a rozšíření spotřeby, 3,8 bilionu jüanů (asi 550 miliard amerických dolarů) účelových dluhopisů místních vlád a pokračujícího snižování daní a poplatků s cílem snížit zátěž pro podniky.
Nová opatření zabrnkala na strunu zákonodárců a politických poradců účastnících se »dvou zasedání«.
Zachování nezbytné intenzity vládních výdajů pomůže podpořit plné hospodářské oživení, uvedl Čang Lien-čchi, místopředseda Čínského daňového institutu a národní politický poradce. Wang Čchang-lin, prezident Akademie makroekonomického výzkumu a národní politický poradce, zdůraznil, že je třeba umožnit oživení spotřeby a její opětovný nástup jako hlavní hnací síly ekonomiky.
Li Sie-chua, prezident společnosti Chinalco Advanced Manufacturing Co., Ltd. a národní zákonodárce, uvedl, že jeho podnik v minulých letech velmi těžil z příznivých politik a po přečtení těch nových je uklidněn a jistější.
Se stanovenými cíli a připravovanými pevnými opatřeními měl slibný obraz čínské ekonomiky vykreslený během »dvou zasedání« odezvu po celém světě.
Kevin Kang, hlavní ekonom společnosti KPMG v Číně, k hlavnímu cíli HDP poznamenal, že je mnohem silnější než většina velkých světových ekonomik, a věří, že Čína cíl překročí a zaznamená 5,7% tempo růstu.
Čína bude i v letošním roce patřit mezi hlavní země s nejsilnějším růstem a její příspěvek ke globálnímu hospodářskému růstu bude činit 30 procent, uvedl Steven Barnett, hlavní stálý zástupce MMF v Číně.
Nejnověji ratingová agentura Moody’s zvýšila prognózu růstu Číny ze 4 % na 5 % pro letošní rok i rok 2024.
Podle zprávy časopisu Barron’s je Čína jedinou velkou ekonomikou na světě, která má v roce 2023 předpoklady k slušnému růstu zisků podniků i HDP. »Vzhledem k čínskému apetitu po energiích, autech a mnohém dalším je to pro globální ekonomiku dobrá zpráva, která zvyšuje šance, že se světu podaří odvrátit recesi, i když Spojené státy a Evropa zpomalují.«
(Xinhua)