Další fronta? Moldavsko stupňuje tlak na Podněstří pod záminkou integrace do EU

Moldavsko stupňuje tlak na Podněstří pod záminkou procesu jeho integrace do Evropské unie, sdělilo podněsterské ministerstvo zahraničí deníku Izvestija.

»S odvoláním na normy Evropské unie, ale ve skutečnosti s nimi spekuluje a používá je pak jako kouřovou clonu pro své nelegitimní kroky, Moldavsko v posledních letech dramaticky zvýšilo ekonomický tlak na Podněstří,« uvedlo ministerstvo.

Kišiněv tak uvalil cla na zboží směřující do Podněstří, blokuje jak dovoz léků a vybavení nemocnic, tak vývoz výrobků řady podněsterských firem, což se negativně projevuje na rozpočtu republiky a snižuje rozpočtové příjmy.

Ministerstvo navíc nevylučuje, že mohou následovat další omezení. »S odvoláním na normy EU plánuje Moldavsko zpřísnit dovoz všech druhů baleného zboží, včetně potravin, do Podněstří,« uvedlo.

Podle ministerstva kurz Moldavska směrem k integraci do EU »vážně zhoršil vztahy« mezi oběma podněsterskými břehy. »Proces integrace Moldavska do EU jsme nuceni považovat za trvalý zdroj rizik a hrozeb,« zdůraznilo ministerstvo.

Podněsterský prezident Vadim Krasnoselskij předtím zaslal OSN a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zprávu, v níž je informoval o zpřísnění dopravní a hospodářské blokády Podněstří, která vytváří riziko humanitární katastrofy. Podle Krasnoselského Kišiněv po zvolení Maiy Sanduové moldavskou prezidentkou ignoruje vyjednávací proces.

Podněstří, převážně ruskojazyčný region na levém břehu řeky Dněstr, se od Moldavska odtrhlo v září 1990, kdy radikální moldavští politici požadovali, aby republika vystoupila z bývalého Sovětského svazu a sjednotila se s Rumunskem. Od té doby jsou její vztahy s ústřední moldavskou vládou v Kišiněvě velmi smíšené a občas velmi napjaté. Poté, co se Kišiněv v roce 1992 pokusil vyřešit problém silou, vypuklo napětí v krvavý ozbrojený konflikt, který si na obou stranách vyžádal stovky mrtvých.

Bratrovražednou válku se podařilo zastavit až po uzavření příměří v roce 1992, kdy do oblasti konfliktu vstoupily ruské mírové jednotky. Poté byla zahájena jednání o mírovém řešení konfliktu známá jako formát 5+2 (Moldavsko, Podněstří, OBSE, Rusko, Ukrajina a pozorovatelé ze Spojených států a Evropské unie). Od té doby udržují mír v regionu ruské mírové jednotky spolu se svými podněsterskými a moldavskými kolegy a také skupina vojenských pozorovatelů z Ukrajiny.

Proces vyjednávání se v posledním roce zastavil. Podněstří z toho viní Moldavsko a trvá na obnovení rozhovorů. Moldavsko však tvrdí, že rozhovory nejsou možné, dokud se situace na Ukrajině nevyřeší.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Tak se nám začíná vařit další guláš a možná dojde k dalším územním změnám.Maďarsko přišlo o obrovská území a Ukrajina nabobtnalá tak ,že pomalu splaskne.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy