Masivní cvičení NATO, které začalo v pondělí, vyvolá v Německu značné komplikace v osobní letecké dopravě, což vyvolává obavy cestujících a také demonstrantů.
Jens Bischof, šéf nízkonákladové letecké společnosti Eurowings skupiny Lufthansa, uvedl, že je znepokojen dopady cvičení, které způsobilo uzavření a značné omezení velkého úseku německého vzdušného prostoru.
Vojenské cvičení známé jako »Air Defender 23« je dosud největším cvičením vzdušných sil NATO, kterého se účastní 10 000 vojáků a 250 bojových letounů z 25 zemí včetně Spojených států. Potrvá do 23. června.
Dvoutýdenní cvičení probíhá převážně v německém vzdušném prostoru. Následné dopady zahrnují možná zpoždění letů, prodloužení doby letu a zrušení letů v tomto vytíženém ročním období.
Podle odhadů Evropské organizace pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol) bude muset být až 800 letů přesměrováno a přibližně 40 % z nich bude muset letět o 110 km delší trasu.
Hamburské letiště sdělilo místním médiím, že vzhledem k bezprecedentní povaze probíhajících cvičení není možné přesně určit, kterých jednotlivých letů se to bude týkat. Podobnou zprávu na sociálních sítích zveřejnilo také letiště Stuttgart. Obě letiště doporučila cestujícím, aby pozorně sledovali stav svých letů.
Na screenshotu je vidět příspěvek letiště Stuttgart na Twitteru, kde se píše: »Dnes začínají vojenské manévry ‚Air Defender‘, které potrvají do 23. června a ovlivní civilní letectví. Pravidelně prosím kontrolujte stav svých letů a v případě jakýchkoli dotazů kontaktujte leteckou společnost.«
V sobotu se před leteckou základnou ve spolkové zemi Dolní Sasko shromáždilo asi 300 protestujících proti poškozování klimatu leteckou technikou a proti demonstraci vojenské síly NATO v době, kdy zuří konflikt na Ukrajině.
»Pokud chtějí pomocí manévrů demonstrovat a zastrašovat ostatní, je to vždy špatný způsob,« řekl protestující Thomas Wefing agentuře Xinhua.
NATO tvrdí, že cvičení není proti nikomu namířeno. Wefing se však domnívá, že slouží jako provokace vůči Rusku a povede k vyhrocení situace na Ukrajině.
Egon Roth, další účastník protestu, sdílí Wefingovy obavy z toho, že by cvičení mohlo vést k eskalaci, a dodává, že konflikty je možno vyřešit pouze diplomatickou cestou, nikoli za pomoci zbraní.
Jochen Scholz, bezpečnostní expert a bývalý vojenský důstojník, se obává, že vojenské cvičení bude zneužito k tomu, aby Evropané získali mylnou představu, že Rusko představuje hrozbu pro bezpečnost Evropy.
»Hrozbou pro Evropu není Rusko, ale Spojené státy, protože ty považují ovládnutí euroasijského kontinentu za předpoklad své globální dominance,« řekl.
(Xinhua)
Ať jdou létat /NATO/ nad Yellowstone…..