V očích mnoha zahraničních médií lze cestování na Svátky jara považovat za největší roční populační migraci na světě. Letošní cestování na čínské Svátky jara potrvá čtyřicet dní od 26. ledna do 5. března. Čínské oddělení dopravy předpovídá, že během tohoto období proběhne napříč celou Čínou rekordních devět miliard cest, téměř dvakrát více než v roce 2023. Prodej jízdenek během dopravní špičky dosahuje 1500 jízdenek za sekundu.
Agentura Reuters se domnívá, že cestování na Svátky jara nejen ukazuje rychle rostoucí čínský příliv cestujících, ale také odráží důvěru a vitalitu, kterou přináší čínské hospodářské oživení. Webové stránky bangladéšského deníku »Lightning« poukázaly na to, že cestování na Svátky jara je předzvěstí očekávaného boomu spotřeby v Číně v roce 2024. Analytici předpovídají, že maloobchodní prodej Číny letos překročí 50 bilionů jüanů, což poskytne obrovskou hnací sílu čínské ekonomice.
Počet lidí cestujících během Svátků jara překoná rekordy a dojde k mnoha novým změnám v cestovních metodách. Data ukazují, že téměř 80 % obyvatel se rozhodlo jet vlastním vozem a propagace ekologických konceptů cestování přiměla více lidí k cestování vozy na nové energie. Agentura Effe News uvedla, že s neustálým zlepšováním životní úrovně se čínské způsoby dopravy staly flexibilnější a rozmanitější.
Rozšířené uplatňování digitálních technologií navíc uspokojuje stále rozmanitější potřeby cestujících, od používání programů sociálních médií k neustálému získávání aktuálních informací o podmínkách na silnicích, přes inteligentní systémy vstupu až po zavedení inteligentních služeb, jako jsou exkluzivní vozy a specializované cateringové služby.
Stojí za zmínku, že se zlepšením čínské dopravní infrastruktury a s transformací cestovních konceptů se také zvýšila rozmanitost destinací pro cestování na Svátky jara. V posledních letech Čína vybudovala největší vysokorychlostní železniční síť na světě, dálniční síť a prvotřídní přístavní klastr s leteckým a námořním přístupem ke světu. To nejen zkracuje cestu Číňanů domů, ale také jim to umožňuje dosáhnout »vzdálenějších míst«.
Z údajů vyplývá, že počet turistických rezervací v Harbinu během Svátků jara vzrostl meziročně více než 14krát. Podle zprávy je to kvůli místním bohatým zdrojům, nadšené pohostinnosti a popularitě na sociálních médiích. V očích okolního světa to ukazuje atraktivitu a obrovský rozvojový potenciál čínských měst.
V poslední době Čína, Singapur, Thajsko a další země zavedly bezvízovou politiku spolu s několika opatřeními na usnadnění vstupu, což zvýšilo popularitu zahraničního turistického ruchu během Svátků jara. Společnost pro analýzu cestovních trendů Skift se domnívá, že to je známka postupného zotavování cestovního ruchu po pandemii a je to »vítanou zprávou« pro globální cestovní ruch.
Během letošního cestování na Svátky jara svět vidí živou Čínu. Jak uvedly Pákistánské světové zprávy, cestování na Svátky jara ukazuje odolnost a vitalitu Číny jako druhé největší ekonomiky na světě.
(pr)